Bóle karku i odcinka szyjnego.

Nasza szyja ma nie łatwe zadanie - dźwiga ciężar całej głowy i to w każdej niemal sytuacji.


Na bóle szyjnego kręgosłupa skarży się coraz więcej osób. I nie ma się czemu dziwić, bo sami przyczyniamy się do własnego cierpienia. Jak się ustrzec błędów i co robić, gdy ból utrudnia życie?

Problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa częściej mają osoby starsze. Ból związany jest u nich zwykle ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ale kłopoty miewają też młodzi. Siedzący tryb życia, osłabione mięśnie szyi oraz karku, nadwaga, nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności (np. siedzenie przy źle ustawionym ekranie komputera) nie służą naszemu nośnemu filarowi. Co jeszcze, oprócz bólu karku, może sygnalizować, że coś złego dzieje się z szyjnym odcinkiem kręgosłupa?

Drętwienie rąk


Przez otworki w kręgach szyjnego odcinka kręgosłupa przebiegają najważniejsze nerwy zebrane w rdzeń kręgowy. Przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa (kręgi się spłaszczają, przesuwają, pojawiają się na nich wyrostki kostne – osteofity) i mikrourazach wynikających z przeciążeń, kręgi naciskają w różnych miejscach na rdzeń. Kiedy naciskają w okolicy siódmego kręgu, możemy odczuwać bolesne drętwienie ręki, ramienia, które promieniuje do barku. Gdy tzw. rwa ramienna się rozwinie, nie możemy wykonywać precyzyjnych ruchów palcami i tracimy pewność chwytu.

Jak sobie pomóc?


Możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe (doustne tabletki i miejscowe w formie maści przeciwzapalnej). Możesz nosić miękki kołnierz ortopedyczny, ale nie za długo, bo sprzyja to osłabieniu mięśni szyi. Skonsultuj z lekarzem czas i częstotliwość noszenia kołnierza. Śpij na poduszce ortopedyczno-korekcyjnej, która podtrzymuje szyję. Zażywaj magnez z wit. B6 i stosuj zimne okłady na kark i szyję.

Bóle głowy


Te, które pojawiają się z tyłu głowy, to też skutek zmian zwyrodnieniowych lub przeciążenia karku. Mogą im towarzyszyć bóle twarzy i drętwienie skóry lub uczucie dławienia w gardle. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy do przodu lub do tyłu.

Jak sobie pomóc?


Obserwuj swój organizm, by móc opisać lekarzowi, w jakich sytuacjach nasila się ból głowy (objawy mylone bywają np. z zapaleniem nerwu trójdzielnego twarzy). Skorzystaj z masaży pleców i rób zimne okłady karku. Staraj się nie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej z głową pochyloną do przodu.

Kręcz szyjny


Objawia się ostrym bólem karku i ograniczeniem ruchomości głowy. Przeciążone mięśnie szyi mogą wręcz unieruchomić ją w jednej pozycji. Organizm broni się w ten sposób przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. Powodem kręczu może być długa jazda samochodem, wyziębienie organizmu, silny stres.

Jak sobie pomóc?


Stosuj ciepłe okłady na kark i wcieraj miejscowo maść przeciwzapalną i przeciwbólową. Śpij na poduszce ortopedyczno-korekcyjnej, podtrzymującej szyję.  Zażywaj magnez z wit. B6. Jeśli po 3 dniach ból nie ustąpi – lekarz może zapisać leki zmniejszające napięcie mięśni.

Zawroty głowy i omdlenia


Mogą być skutkiem upośledzenia przepływu krwi przez tętnice, które w wąskich kanałach kręgowych bywają przygniatane przez wyrostki zwyrodniałych kości. Jeśli chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa towarzyszy miażdżyca, powodem zawrotów głowy i omdleń jest ograniczenie dopływu krwi do mózgu.

Jak sobie pomóc?


Stosuj dietę niskocholesterolową i ćwiczeniami wzmacniaj mięśnie karku. Wykonaj badanie USG naczyń krwionośnych (doppler), które pokaże przepływ krwi przez tętnice szyjne. W zależności od wyniku lekarz wybierze odpowiednią terapię.

Ćwicz, by wzmocnić plecy


Ćwiczenia te, opracowane przez Instytut Reumatologiczny w Warszawie, wykonujmy 2–3 razy dziennie, powtarzając każde po 6 razy. Jeśli poczujemy ból, pojawią się duszności lub zawroty głowy, przerywamy je.


1. Połóż się na plecach i włóż pod głowę niewielką poduszkę. Ściągnij lekko brodę i przez kilka sekund naciskaj potylicą na poduszkę.
2. Leżąc, ściągnij brodę, skręć głowę w lewo (gdy poczujesz ból, ogranicz skręt) i wróć do pozycji wyjściowej. To samo zrób, skręcając głowę w prawo.
3. Leżąc, naciskaj plecami na podłoże, nabierając jednocześnie dużo powietrza przez nos. Rozluźniając mięśnie, wypuszczaj powietrze przez usta.
4. Siedząc, połóż prawą dłoń pionowo na czole. Naciskaj na czoło przez 5 sekund, stawiając głową opór. To samo zrób lewą dłonią.
5. Siedząc, spleć dłonie na potylicy i naciskaj na nie głową przez 5 sekund. Rób 5 sekund przerwy.
6. Siedząc, zakryj prawą dłonią prawe ucho. Naciskaj na głowę przez 5 sekund, stawiając opór. Rób 5 sekund przerwy. To samo powtórz, zakrywając lewą dłonią lewe ucho.
7. Stojąc, wysuń głowę do przodu, a następnie cofnij ją do tyłu z równoczesnym ściągnięciem łopatek.
8. Siedząc, wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce. Powoli obracaj ramiona i pas barkowy do boku w prawą stronę, a potem w lewą (głowa jest nieruchoma).
9. Siedząc, podnoś jak najwyżej barki ku górze, jednocześnie nabierając powietrze przez nos. Następnie opuść barki, wydychając powietrze ustami.

Beata Prasałek




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Bóle karku i ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3.5
28-03-2012 20:40
Na ból szyi i głowy polecam sen na poduszce wypełnionej wiórami cedru syberyjskiego.
www.medkomfort.pl
tu jest opisana taka poduszka - ZDROWY SEN CEDROWY.
piękny zapach cedru i fajny efekt snu jak w lesie
Aromaterapia i fantastyczne właściwości lecznicze Cedru Syberyjskiego.
Polecam
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |