Dekalog kulturysty

Jeśli budujesz masę mięśniową i ćwiczysz na siłowni, musisz pamiętać o kilku podstawowych sprawach.


10 przykazań kulturysty, czyli o czym każdy trenujący na siłowni powinien pamiętać.

1. Każdy bez względu na płeć i staż treningowy powinien pamiętać o rozgrzewce przed treningiem.


Rozgrzewka to przygotowanie organizmu do trudnych ćwiczeń. Przed każdym treningiem siłowym należy zacząć od 10-minutowego treningu aerobowego, po którym powinna nastąpić rozgrzewka docelowa i najważniejsza część, tzn. różnego rodzaju skręty i skłony tułowia.

2. Pamiętaj o właściwym odżywianiu.


Częstym błędem popełnianym przez trenujących jest przedkładanie treningu siłowego nad odżywianie. Warto pamiętać, że kulturystyka to w 70% odżywianie. Mięśnie budują się tylko dzięki odpowiednim posiłkom. Uwaga: jeśli nie zjesz posiłku białkowo - węglowodanowego do godziny po treningu to trening pójdzie na marne!

3. Duże grupy mięśniowe trenuj zawsze przed małymi.


To ważne, ponieważ trening dużych grup mięśni – takich jak np. mięśnie pleców, wymaga większego wysiłku i jeśli przyjmiesz niewłaściwą kolejność podczas treningu.

4. Nigdy nie trenuj tej samej grupy mięśniowej w dniach następujących po sobie.


Po każdym treningu siłowym mięśnie powinny odpoczywać. Jeśli chcielibyśmy trenować daną grupę zbyt często to nie dalibyśmy możliwości odpoczynku i regeneracji tej grupy, przez co zahamowalibyśmy jej rozwój.

5. Zmieniaj program treningowy co ok. 8 tygodni.

Po ok. 6-8 tygodniach mięśnie przyzwyczajają się do ćwiczeń i obciążeń. Trening staje się monotonny i mało efektywny, dlatego należy zmieniać ćwiczenia, obciążenie, ilość serii i powtórzeń, a nawet częstotliwość trenowania.

6. Nie pozwól, aby organizm uległ przetrenowaniu.


Trenuj cykliczne i pamiętaj o okresach regeneracji oraz o dostosowaniu programu treningowego do swojego stażu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego przetrenowania i stagnacji.

7. Pamiętaj o prawidłowej technice w każdym ćwiczeniu.

Odpowiednia technika pozwoli w szybszym stopniu rozwinąć tę partię mięśni, którą w danym momencie trenujesz. Znam dużo osób, które unosząc hantle bokiem myślą, że trenują boczne aktony mięśni obręczy barkowej, niestety większa część trenuje zamiast bocznych – przednie, właśnie przez nieodpowiednia technikę! Podobne błędy można robić również w innych ćwiczeniach.

8. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu.


Pierwsze miesiące treningu powinieneś poświęcić na technikę ćwiczeń oraz prawidłowe oddychanie. Zawsze podczas najcięższej pracy, tzn. podczas wyciskania, przyciąganie, czy unoszenia ciężaru powinien nastąpić wydech.

9. Dostosuj program treningowy do swojego poziomu zaawansowania.


Częstym błędem początkujących jest powielanie treningu osób zaawansowanych. Jest to zupełnie bezsensowne i może doprowadzić tylko do zastoju i przetrenowania mięśni. Program treningowy należy dostosować do stażu treningowego, odżywiania i umiejętności, bo w kulturystyce początkującym można być nawet całe życie! (jeśli Twoja technika będzie cały czas naganna, a odżywianie bezsensowne to przejście do etapu intensywnych treningów może przynieść tylko odwrotne efekty.

10.Nie zaniedbuj treningu mięśni nóg.


Trening mięśni ud jest najcięższym treningiem i wiele osób go zaniedbuje. Pamiętaj, że jeśli od razu nie zaczniesz wykonywać treningu na mięśnie czworogłowe, później tym bardziej nie będziesz miał na to ochoty.




Źródło: www.fitness.wp.pl

Dekalog kultu...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |