Sport... to nie zawsze zdrowie

Nie zawsze warto wierzyć obiegowym opiniom na temat uprawiania sportu. Bywa, że źle dobrane treningi, zamiast pomóc, mogą nawet zaszkodzić.

 
Fitness bywa przyczyną mikrourazów

Dzięki regularnym treningom łatwo wysmuklić sylwetkę i poprawić kondycję organizmu. Dlatego tak chętnie ćwiczymy przy muzyce, pod okiem instruktora. Często też zmieniamy rodzaj zajęć, korzystając z coraz atrakcyjniejszej i bogatszej oferty klubów fitness.

Tymczasem każda intensywna gimnastyka może powodować kłopoty ze zdrowiem. Zapisując się więc na aerobik, porozmawiaj z osobą prowadzącą zajęcia. Instruktor dobierze odpowiedni dla ciebie rodzaj treningów (to konieczne przy nadwadze!). Masz do wyboru dwie grupy: dla początkujących i zaawansowanych. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, zacznij od zajęć mniej intensywnych. Na ćwiczenia dla osób zaawansowanych będziesz mogła wybrać się dopiero po miesiącu treningu wstępnego.

Nasza rada

Osoby otyłe powinny łączyć ćwiczenia typu kardio (np. hi-lo) z tymi, które rzeźbią sylwetkę (np. ABT, body sculpt, pilates). Przy nadmiernej tuszy niewskazane są układy z dużą liczbą podskoków, takie jak intensywny aerobik, step czy aeroboxing; obciążają bowiem stawy i mogą prowadzić do ich mikrourazów.

Joga może powodować tkliwość stawów i wzrost ciśnienia

Ćwiczenia relaksacyjne uznawane są za najbezpieczniejsze dla zdrowia. Joga jest więc polecana praktycznie wszystkim.

I choć taka gimnastyka zwykle odpręża i wycisza, nie polega jedynie na napinaniu mięśni i rytmicznym, spokojnym oddychaniu. Wykonywane ćwiczenia często wymagają wysiłku. Wtedy serce zaczyna bić szybciej, rośnie ciśnienie krwi. Dlatego osoby z nadciśnieniem lub cierpiące na bóle stawów spowodowane urazami lub chorobami reumatycznymi muszą zachować szczególną czujność.

Nasza rada

Jeśli masz nawet niewielkie nadciśnienie, nie wykonuj skłonów w przód, a także ćwiczeń, podczas których przez dłuższy czas zatrzymuje się powietrze w płucach; grozi to bowiem znacznym podwyższeniem ciśnienia. Poza tym po treningu będziesz nadmiernie pobudzona, a nie zrelaksowana. Przy bólach stawów zrezygnuj z pozycji, w których rozciągasz mięśnie: nasilają dolegliwości, co tylko potęguje rozdrażnienie.

Jogging nie jest wskazany dla sercowców

Nie ulega wątpliwości, że dzięki wysiłkowi fizycznemu serce i płuca stają się bardziej wydolne. Normalizuje się też tętno i ciśnienie krwi. Gdy biegamy, intensywnie pracują nie tylko mięśnie łydek, ud i pośladków, ale też klatki piersiowej. Jednak u osób mających problemy z naczyniami krwionośnymi (miażdżyca, żylaki, pajączki) lub sercem forsowny bieg może dodatkowo obciążać i tak już utrudnione krążenie krwi. To zaś z kolei - spowodować nieodwracalne zmiany w tętnicach bądź w żyłach.

Nasza rada

Jeżeli masz kłopoty z sercem i krążeniem lub zdarzają ci się skoki ciśnienia, zamień jogging na spacer marszowym krokiem. Wybieraj się na niego najlepiej przed południem; wieczorny utrudnia zasypianie.

Pływanie czasami nasila bóle pleców

Kiedy pływamy, intensywnie pracują mięśnie podtrzymujące kręgosłup. On sam jednak nie jest wtedy obciążony. Właśnie dlatego zajęcia w basenie zalecane są osobom skarżącym się na bóle pleców.

Jeżeli przyczyną takich dolegliwości jest rozleniwienie mięśni pleców i klatki piersiowej, rzeczywiście można je złagodzić, pływając dowolnym stylem. Gdy jednak powodem bólu pleców są dyskopatia lub boczne skrzywienie kręgosłupa, należy unikać gwałtownych skrętów tułowia i głowy - a więc ruchów charakterystycznych dla kraula - oraz odkrytej żabki, podczas której plecy są mocno wygięte.

Nasza rada

Jeśli podczas pływania dolegliwości nie ustępują lub wręcz się nasilają, oznacza to, że dany styl pływacki jest dla ciebie nieodpowiedni.

Jazda na rowerze nie zawsze służy kolanom

Nawet krótkie rowerowe przejażdżki, na które wybieramy się tylko w weekendy, usprawniają pracę nóg. Pedałowanie jest więc zalecane przy bólach kolan.

Ale takie treningi są pomocne tylko wówczas, gdy przyczynę dolegliwości stanowią zbyt słabe mięśnie nóg. Zwiększając ich elastyczność oraz wytrzymałość, chronisz stawy przed przeciążeniem i związanymi z tym problemami. Jednak o rowerowych wycieczkach powinnaś zapomnieć, jeśli przytrafiła ci się jakakolwiek kontuzja kolana. Najczęściej naruszona zostaje wtedy torebka stawowa lub naciągnięte czy też zerwane więzadło. W takich sytuacjach pedałowanie może trwale uszkodzić staw.

Nasza rada

Z jazdy na rowerze - zwłaszcza zbyt długiej lub wymagającej dużego wysiłku - zrezygnuj, jeżeli masz zniszczoną chrząstkę wyściełającą staw kolanowy. To często problem osób, które przez wiele lat wyczynowo uprawiały jakiś sport, a także cierpiących na choroby reumatyczne powodujące zmiany zwyrodnieniowe w stawach.

Tenis może pogłębiać skrzywienie kręgosłupa

Ten słynący z elegancji sport uprawiamy nie tylko dla zdrowia. Bieganie po korcie, odbijanie piłeczki doskonale poprawia kondycję, ale też świetnie rzeźbi mięśnie nóg oraz tułowia. To właśnie tenisowi ziemnemu przypisywany jest bardzo wszechstronny i dobroczynny wpływ na organizm.

Tymczasem dyscyplina ta jest sportem asymetrycznym. Kiedy grasz, intensywniej pracują mięśnie jednej strony tułowia. Sprawniejsza też staje się ręka, w której trzymasz rakietę. Podobnie dzieje się w przypadku innych sportów asymetrycznych: tenisa stołowego, koszykówki czy snowboardu.

Nasza rada

Z tenisa powinnaś zrezygnować, jeśli masz boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę). Zniekształcenie kręgosłupa nieprawidłowo wygiętego w prawo lub lewo pogłębi się, gdy intensywniej pracować będzie ta sama strona ciała. Wtedy w miejscach, w których kręgi są przeciążone, rozwijać się mogą zmiany zwyrodnieniowe. Bywa, że na plecach pojawia się jednostronny garb mięśniowy.









Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Sport... to n...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |