Realizacja zasad racjonalnego odżywiania się w popularnych dietach

Każda z nas chce mieć piękną sylwetkę oraz jak najdłużej zachować zdrowie i urodę.

Wierzymy, że diety zamieszczane w kolorowych czasopismach są odpowiedzią na nasze problemy. Codziennie czytamy o nowych, lepszych sposobach na wymarzone ciało. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że większość z tych tak zwanych „diet”, nie odpowiada normom odżywczym i zdrowotnym.



Istnieje wiele diet, których wartości odżywczej i zdrowotnej nikt nie ocenił.
Nie ma na ich temat badań naukowych ani informacji w książkach.
Na forach internetowych możemy przeczytać jak cudownie działa dieta stosowana przez kogoś, kogo tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy i nie jesteśmy w stanie ocenić jego wiarygodności.

Same, więc musimy nauczyć się jak rozróżniać diety zdrowe od tych, co, do których mamy wątpliwości.

Każda stosowana przez nas dieta powinna realizować zasady racjonalnego odżywiania się, które według prof. W.B.Szostaka i prof. B.Cybulskiego obejmują:

1. Spożywanie różnorodnych produktów (warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiału, mięsa, ryb, tłuszczy roślinnych).
2. Unikanie nadwagi i otyłości.
3. Spożywanie produktów zbożowych jako głównego źródła energii.
4. Spożywanie, co najmniej dwóch szklanek mleka dziennie (jedną można zastąpić serem).
5. Umiar w jedzeniu mięsa i jego zamienników (ryby, nasiona roślin strączkowych)
6. Codzienne jedzenie warzyw i owoców.
7. Ograniczenie tłuszczu zwłaszcza zwierzęcego oraz produktów zawierających cholesterol.
8. Unikanie cukru i słodyczy.
9. Ograniczenie spożycia soli.
10. Unikanie alkoholu.
 
Zdrowa dieta powinna być stosowana przez całe życie, nie może być restrykcyjna oraz niedoborowa. Posiłki powinny być smaczne i chętnie przez nas spożywane.



Dieta Kopenhaska
 
Bardzo popularną dietą jest Dieta Kopenhaska, inaczej nazywana dietą 13-dniową, z kliniki Mayo, dietą szwedzką bądź duńską.
Czas trwania diety to 13 dni, co pozwala schudnąć 7-20 kg (jak podają sami stosujący). Polega ona przede wszystkim na spożywaniu jaj, w ilości 7 na tydzień oraz picia czarnej kawy z cukrem, która ma działanie odwadniające (nie dziwi, więc spadek wagi). Trzeba również zaznaczyć, że jedno jajo (50g) zawiera około 180 mg cholesterolu (w diecie są zalecane 2 jaja dziennie), a normą jest 300 mg cholesterolu na dzień. Średnia ilość spożywanych kalorii wynosi tu około 600-700. Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w wieku 35 lat o wadze 65 kg i wzroście 1, 75 m oraz o niskiej aktywności fizycznej wynosi średnio 1400 kcal. Jak zatem takiej kobiecie zapewnić dostateczną ilość energii i składników odżywczych w diecie 600 kcal?
 
Racjonalna dieta odchudzająca może ograniczać średnio 300-400 kcal dziennie, co pozwoli nam schudnąć około 0,5 kg na tydzień. Nie będzie to wówczas efekt odwodnienia, lecz zmniejszenia dowozu energii.
Dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową, ubogobiałkowa i wysokotłuszczową.
Procentowy udział składników odżywczych w diecie kopenhaskiej wynosi odpowiednio: 30% białka, 57 % tłuszcze i 13% węglowodany. Zgodnie z zaleceniami zdrowego odżywiania, procentowy udział składników odżywczych powinien wynosić: białka- 15-20%, tłuszcze 30-35% i węglowodany 45-55%.
 
Dieta jest również niedoborowa pod względem witamin (B1, B2, B6, E) oraz składników mineralnych (żelaza, wapnia, magnezu). „Dzięki” temu czujemy się osłabieni, zmęczeni oraz rozkojarzeni.
Nie dziwi, więc, że zalecenia mówią o stosowaniu diety nie częściej niż 2 razy w roku i nie dłużej niż 13 dni.
Ciekawe jest również stwierdzenie, że dieta ma działanie termogeniczne, czyli pobudzające spalanie tłuszczu, który zamienia się w energię cieplną.
Nie zgadzam się z tym gdyż dieta jest wysokotłuszczowa i nisko węglowodanowa, a wiadomo, że tłuszcze spalają się „w ogniu” węglowodanów.
Jedynym efektem w diecie 13-sto dniowej jest utrata wody z organizmu i wzrost cholesterolu we krwi.
 

Dieta Montignac

Dieta Montignac (Metoda Montignac), to dieta opracowana przez francuskiego lekarza Michela Montignaca.
Założeniem diety jest spożywanie produktów o jak najniższym indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny (IG) określa jak poszczególne produkty węglowodanowe wpływają na podwyższenie poziomu cukru we krwi.
Montignac wyróżnia produkty o niskim IG < 50 i wysokim IG 55- 110.

Drugą zasadą diety jest nie liczenie kalorii, które wg autora nie są przyczyną nadwagi.

Metoda Montignaca jest raczej pewnym stylem życia niż typową dietą odchudzającą.
W jadłospisie nie są ograniczane kalorie, lecz istnieją ograniczenia, co do pewnych produktów zawierających węglowodany o wysokim IG.
Metoda powinna być stosowana przez całe życie. Składa się z II faz. Faza I pozawala nam pozbyć się zbędnych kilogramów, faza II ma za zadanie utrzymać stały ciężar ciała.

Produkty przeciwwskazane to m.in. chipsy, piwo, ziemniaki, napoje gazowane, ryż biały, batoniki czekoladowe i itp.
 
Metoda nie jest dietą niedoborową, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach.
Zalecenia diety są adekwatne do zasad prawidłowego żywienia, jednak należy wystrzegać się nadmiernej ilości dostarczanych kalorii.
Wiąże się to z tym, że nadmiar kalorii oznacza nadmiar energii dostarczanej do naszego organizmu, a to przekłada się na wzrost tkanki tłuszczowej.
 
Dlatego tak ważne jest, aby przed zastosowaniem każdej diety zastanowić się czy naszym zdaniem odpowiada ona zasadom zdrowego żywienia, czy jest smaczna, czy możemy kontynuować ją przez całe życie poprzez zmianę naszych nawyków i czy nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi.






Źródło: www.dieta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

d
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |