Chińska dieta dla zdrowia

Jesteś tym co jesz i możesz czuć sie tak jak jesz. Chińczycy uważają, że zdrowie tkwi w smakach i składnikach diety.


Według Chińczyków odpowiednio skomponowana dieta może być lekarstwem na wszelkie dolegliwości. Wystarczy zwrócić się w kierunku starożytnej medycyny chińskiej, której ważnym elementem jest prawidłowy system odżywiania – dieta według Teorii Pięciu Przemian.

Świat ujęty w pięciu kategoriach


Chińczycy wierzą, że jesteśmy otoczeni przez pięć żywiołów. Należą do nich: drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Tym pięciu kategoriom występującym w naturze przyporządkować można wszystkie otaczające nas zjawiska. Niezależnie czy są to dźwięki, przedmioty, organy itd., każdą rzecz i każdy fenomen można opisać w odniesieniu do wspomnianych pięciu elementów. To, do jakiej kategorii zjawiska zostają przyporządkowane, zależy od ich indywidualnych cech.

Odpowiadające żywiołom narządy organizmu oraz smaki


W zakresie medycyny chińskiej każdemu z pięciu żywiołów przyporządkowane zostały poszczególne narządy organizmu. Możemy je wspomagać przez odpowiednią dietę, ponieważ wszystkie żywioły mają również przypisane odpowiadające smaki. 

Ogień - organy: serce, jelito cienkie – smak gorzki
Ziemia - organy: żołądek, śledziona, trzustka – smak słodki
Metal – organy: płuca, jelito grube - smak: ostry
Woda – organy: nerki, pęcherz, narządy płciowe – smak słony
Drewno – organy: wątroba, pęcherzyk żółciowy – smak kwaśny

Według Chińczyków każdy ze smaków wpływa na inny system narządów w organizmie, więc żywność z każdej kategorii musi być spożywana codziennie, by karmić wszystkie organy. Jeśli któryś z narządów potrzebuje szczególnego wsparcia (np. ze względu na chorobę), można jeść przeważającą ilość żywności w smaku, który odpowiada jego kategorii.

Chińczycy wyznaczyli nawet produkty spożywcze, które najlepiej odpowiadają poszczególnym smakom:


Smak gorzki: zielone warzywa liściaste: kapusta włoska, brokuły, natka pietruszki, brukselka, cykoria, mniszek lekarski, gorczyca, ogórek, boćwina.
Smak słodki: żółto-pomarańczowe warzywa: marchew gotowana, dynia, kukurydza, brukiew, słodkie ziemniaki, bataty.
Smak ostry: imbir, czosnek, gorczyca, rzeżucha, surowa czerwona i biała rzodkiew, cebula, por, chrzan.
Smak słony: sól morska, miso, słone przyprawy, owoce morza
Smak kwaśny: ocet, kiszona kapusta, kwaszone ogórki, cytryna i limonka.

Produkty szkodzące poszczególnym żywiołom



Obok produktów wspierających żywioły (i odpowiadające im narządy), istnieją również substancje im szkodzące. Dla poszczególnych żywiołów są to:

      ogień - papierosy
      ziemia – biały cukier
      metal – jasne pieczywo
      woda - sól jodowana
      drewno - alkohol
 
Jeżeli więc ktoś ma problem z zaparciami (metal - jelito grube) powinien trzymać z dala od produktów pieczonych z białej mąki. Jeśli ktoś chce przestać palić palenia (ogień), powinien jeść gorzkie zielone warzywa, które pomogą mu w walce z nałogiem. Jeśli ktoś ma problemy z poziomem cukru we krwi, bilansem insuliny i funkcjonowaniem trzustki (ziemia), powinien unikać cukru rafinowanego.

Termiczne działanie produktów spożywczych


Chińczycy twierdzą również, że potrawy mają określone działanie termiczne. I tak produkty spożywcze podzielone zostały przez nich na:



•    Gorące: imbir, cynamon, imbir, curry, goździki, czarny pieprz, mięso z gilla
•    Ciepłe: kurczak, kawa, pietruszka, cebula, gryka, musztarda, brzoskwinie, wiśnie
•    Neutralne: marchew, masło, mleko, winogrona, cielęcina, wołowina, warzywa strączkowe, kapusta, groch
•    Orzeźwiające: pszenica, ryż, jabłka, gruszki, pomarańcze, truskawki, maliny, mięso z indyka, sałata, pieczarki, szparagi, szpinak
•    Zimne: sól, sos sojowy, jogurt, banany, arbuz, kawior, pomidory, ogórki, zielona i czarna herbata

Posiłki powinny być zestawione w taki sposób, by zawierały jednocześnie składniki odpowiadające wszystkim temperaturom. Poprzez różne sposoby przyrządzania i użycie odpowiednich przypraw możemy modyfikować działanie termiczne produktów spożywczych. Np. pomidory, które uznawane są za zimne, dzięki odrobinie czarnego pieprzu (gorący) stają się ciepłe.

Gotowanie wg Teorii Pięciu Przemian, najogólniej polega więc na zestawieniu ze sobą odpowiednich składników.




 


Źródło: www.fitness.wp.pl

Chińska dieta...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |