Czy na pewno dobrze się odżywiasz?

Przykłady mitów dotyczących odżywiania...

1. Choroba wrzodowa wymaga rygorystycznej diety. Należy spożywać minimum 5 małych posiłków składających się z gotowanych i rozdrobnionych potraw.

NIEPRAWDA! Choroba wrzodowa jest coraz rzadziej spotykana w naszej populacji i nie wymaga bardzo rygorystycznej diety. Obecnie zaleca się pacjentowi, aby unikał potraw bardzo tłustych i bardzo słodkich, gdyż faktycznie mogą one wpływać na zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Natomiast zupełnie nieuzasadnione są zalecenia zawierające długie wykazy produktów „groźnych", bo „pobudzających" wydzielanie soków żołądkowych, albo produktów „korzystnych" - „działających łagodząco" i „osłaniająco" na błonę śluzową żołądka lub dwunastnicy. Stosowane w dobie obecnej leki mają bardzo duży potencjał zmniejszania wydzielania kwasu solnego i wszelkie działania w tym kierunku ze strony produktów żywieniowych są nieistotne.
 
2. Restrykcyjne i długotrwałe diety odchudzające nie mają negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania układu pokarmowego.

NIEPRAWDA! Długotrwałe intensywne stosowanie restrykcyjnych diet, które eliminują tłuszcze, może spowodować powstawanie kamicy pęcherzyka żółciowego oraz zaparcia.
 
3. Osoby po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego muszą do końca życia pozostawać na ścisłej diecie.

NIEPRAWDA! U osób, którym wykonano cholecystectomię (wycięcie pęcherzyka pęcherzyka żółciowego), na przykład z powodu kamicy, nie jest uzasadniona rygorystyczna dieta. W krótkim okresie pooperacyjnym ograniczenie potraw stymulujących wydzielanie żółci może być uzasadnione, ale nie może ono obowiązywać latami. Stały napływ żółci z dróg żółciowych do dwunastnicy (pęcherzyk żółciowy był zbiornikiem „wstrzykującym" żółć do przewodu pokarmowego w okresie zapotrzebowania), zaburza nieco motorykę i trawienie, ale z biegiem czasu organizm adoptuje się do zmiany rytmu wypływu żółci i rygorystyczne zalecenia dietetyczne nie są konieczne.

4. Pacjenci cierpiący na nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego) muszą bezwzględnie wyrzec się mleka i jego przetworów oraz surowych warzyw i owoców.

NIEPRAWDA! W fazie remisji, czyli bez aktywnych objawów (m.in. biegunka, obniżone łaknienie) obu chorób, pacjent może odżywiać się normalnie. Nie musi więc być skazany na „dożywotni" zakaz spożywania mleka i przetworów mlecznych oraz „surowizn", czyli warzyw i owoców.

5. Przyjmowanie suplementów witaminowych jest niezbędne w chorobach układu pokarmowego.

NIEPRAWDA! W chorobach układu pokarmowego, a szczególnie w chorobach wątroby należy zalecać suplementację witaminami dopiero po zdiagnozowaniu konkretnych niedoborów. Należy także zwracać uwagę na dobór prawidłowej diety, aby zapewnić dostarczanie witamin z po żywienia. Jeśli niedobory poszczególnych witamin występują w przebiegu choroby podstawowej, to uzupełnianie
musi być prowadzone ostrożnie, najlepiej przez lekarza, bowiem szkody z hiperwitaminozy mogą być większe od szkód z niedoboru witamin.

6. Najlepszym sposobem na rozwiązywanie kłopotów z zaparciami są ogólnodostępne preparaty ziołowe.

NIEPRAWDA! Według Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego (AGA) jedną z najczęstszych przyczyn zaparć nawykowych jest nadużywanie środków przeczyszczających. Stosowane regularnie stymulują pracę jelit poprzez ich podrażnianie, a tym samym samym
„rozleniwiają" je. Dlatego po odstawieniu tych preparatów problem powraca często z większą siłą.
 
7. Jeśli żywimy się domowym jedzeniem możemy być pewni, że jest ono dobre dla funkcjonowania przewodu pokarmowego.

NIEPRAWDA! Domowe jedzenie daje nam gwarancję, że wiemy jakich składników używamy do przygotowywanych potraw, ale jeśli nie wybierzemy tych składników właściwie, to problemy z układem trawiennym też mogą wystąpić. Jeśli będziemy unikać warzyw, a na deser regularnie raczyć się słodyczami i ciastem to możemy mieć problem z zaparciami.
 
10 ZASAD DLA ZDROWIA UKŁADU TRAWIENNEGO:

1. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach, bez zwiększania całkowitego dziennego spożycia kalorii: 4-5 małych posiłków na dzień zamiast 2-3 dużych.
 
2. Włącz do swojego codziennego jadłospisu błonnik pokarmowy np. w postaci 5 porcji owoców i warzyw na dzień i zwiększ dzienne spożycie produktów zbożowych pełnoziarnistych i/lub warzyw strączkowych.
 
3. Jedz więcej ryb: dania rybne należy spożywać 3 do 5 razy na tydzień.
 
4. Ogranicz spożycie wyższych kwasów tłuszczowych (tłuszczy), tłustych i smażonych potraw.
 
5. Jedz fermentowane produkty mleczne, zwłaszcza probiotyki o udowodnionych właściwościach dobroczynnych dla zdrowia układu trawiennego.
 
6. Wybieraj gatunki mięsa o niższej zawartości tłuszczu, takie jak: mięso z kurczaka, indyka, królika lub chude kawałki wołowiny, wieprzowiny lub jagnięciny.
 
7. Pij więcej wody - „2 litry wody na dzień", a ograniczaj spożycie napojów wzbogaconych w kofeinę, alkohol oraz cukier.
 
8. Posiłki jedz bez pośpiechu, dokładnie i powoli rozgryzając każdy kęs.
 
9. Prowadź zdrowy tryb życia: ćwicz regularnie i powstrzymuj się od palenia papierosów.
 
10. Staraj się zachować prawidłowy wskaźnik masy ciała - zaburzenia układu trawiennego występują częściej u osób otyłych.








Źródło: www.dieta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

d6
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |