Słonecznik ozdoba stołu i cenny składnik diety

Roślina niemal zapomniana, kojarzona z biedą i niedostatkiem. Powoli znów wraca do łask, a część jego odmian serwowanych jest w restauracjach jako coś na specjalne okazje i w „specjalnej” cenie. Mowa o słoneczniku - roślinie o wysokiej wartości odżywczej, którą warto „zaprosić” do swojego stołu. Niech będzie ona ozdobą do wazonu ze względu na ładne kwiaty, ale i elementem zróżnicowanego codziennego odżywiania ze względu na nasiona, których dostarcza.

 
W Polsce najpopularniejsza jest odmiana słonecznika zwyczajnego, z którego pozyskuje się nasiona do bezpośredniego spożycia, bądź do spożycia po uprażeniu. Uzyskuje się też z „ziarenek” olej słonecznikowy. Jada się kiełki słonecznika, które można „wyprodukować” samodzielnie jako przekąskę lub dodatek o wysokiej wartości odżywczej do potraw. Natomiast odmiana bulwiasta słonecznika częściej pojawia się na stołach w wykwintnych restauracjach. Traktowana jest jak rarytas zaraz obok kawioru. Kiedyś bardziej powszechna w spożyciu, z czasem wyparta przez ziemniaki.

Zdrowie za „złotówkę”
Nasiona słonecznika są stosunkowo tanie, a charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Zakup jednej 100 g paczuszki nasion to wydatek rzędu 1-2 zł. Spożywanie nasion czy kiełków kojarzy się z nieprzyjemną dietą. Tak nie musi być. Nasiona słonecznika są bowiem bardzo smaczne i mogą stanowić przyjemną przekąskę zamiast chipsów czy paluszków przy wieczornym oglądaniu telewizji. Nie są trudne do kupienia, dostępne niemal w każdym sklepie.

Prawdą jest, że niosą one ze sobą sporą ilość kalorii (561 kcal w 100 g), dlatego osoby odchudzające się w sposób szczególny powinny kontrolować wielkość ich spożycia. Jednak w ograniczonych ilościach spożywanie nasion słonecznika jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Nasiona słonecznika są źródłem białka, tłuszczów: głównie wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają też sporo potasu, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. Stanowią dobre źródło witaminy E oraz folianów. W dużej mierze zatem zaleca się ich spożywanie osobom, które chcą poprawić wygląd skóry, paznokci, włosów oraz osób dbających o poziom cholesterolu we krwi. Takie połączenie składników to idealny zestaw dla serca i układu krążenia. Polecany mężczyznom, dzieciom oraz osobom starszym. Wymienione składniki przedstawione są też w tabeli, która pokazuje jaki procent zapotrzebowania na nie można pokryć jedną 100 g paczuszką nasion słonecznika.

Procent pokrycia zalecanego spożycia wybranych składników pokarmowych w 100 g nasion słonecznika















Składnik % pokrycia
zapotrzebowania
kobiety 19-60 lat
% pokrycia
zapotrzebowania
mężczyźni 19-60 lat
Energia
Białko
Potas
Fosfor
Magnez
Cynk
Żelazo
Witamina E
Witamina PP
Foliany
28
51
23
112
120
21
22
278
37
22
22
41
23
112
97
17
26
278
33
21



Ze względu na dużą zawartość witaminy E, spożywaniu słonecznika w codziennej diecie przypisuje się profilaktyczne działanie w chorobach sercach, obniżaniu poziomu cholesterolu, a także zmniejszaniu ryzyka powstawania raka jelita grubego.

Dzięki dużej zawartości magnezu spożywanie jego nasion może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie dokuczliwości bólów migrenowych, objawów astmy oraz zmniejszania ryzyka występowania zawałów serca i udarów.

Topinambur – krewny słonecznika, konkurent ziemniaka
Słonecznik bulwiasty, czyli topinambur również korzystnie wyróżnia się spośród innych roślin. Jego bulwy charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Zawiera on około 20% inuliny i niewielkie ilości skrobi. Z tego powodu zalecany jest do spożywania osobom chorym na cukrzycę. Jest silnym konkurentem ziemniaka, ponieważ potrafi przetrwać w glebie zimę w polskich warunkach klimatycznych. Natomiast ziemniaki takich warunków nie wytrzymają. Zwykle bulwy topinambru mają barwę różową. W Polsce uprawiany jest bardzo rzadko. Jest rośliną, która wielokrotnie ratowała z głodu. Wykorzystuje się ją również do produkcji alkoholu i kiszonek. Ze względu na wysoką wartość odżywczą warto przy nadarzającej się okazji spróbować jak smakuje topinambur.

Zaleca się, aby uzupełniać swoje codzienne odżywianie stosując różnorodną dietę. Niech nasiona słonecznika oraz jego kiełki goszczą również w Twoim domu od czasu do czasu.








Źródło: www.diety.wp.pl

Słonecznik &a...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |