Szare mydło i jego właściwości

Na temat szarego mydła mówiło się i mówi od dawna, czasem nawet żartuje.


Pierze, myje i łagodzi. Tak w wielkim skrócie można określić właściwości szarego mydła, które obecnie przeżywa swój renesans. Szarego mydła używały z powodzeniem nasze babki i matki – koniec końców ubrania były zawsze doprane, skóra czysta, a problemy z trądzikiem mieli nieliczni. Okazuje się, że szare mydło notuje dziś swój wielki come back i na powrót przypomina o swoim istnieniu.

Dziś wybór mydeł jest ogromny - w kostkach i w płynie, o zniewalających zapachach i różnych właściwościach i kolorach. Ale co z tego, skoro uczulają i wysuszają skórę, a często poza ładnym zapachem nie znajdziemy w nich nic interesującego… no, może poza niezliczoną ilością związków chemicznych. Właśnie dlatego coraz więcej osób sięga po zwykłą szarą kostkę Białego Jelenia.

Szare mydło nie ma zniewalającego zapachu, jest duże i nieporęczne. Jest to mydło potasowe, które nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych – jest naturalne i nie uczula. Zwykłe, białe mydła są mydłami sodowymi, a w swoim składzie zawierają wiele związków chemicznych, które mogą powodować alergie. Szare mydło nadaje się do prania i mycia, w tym mycia twarzy, a nawet włosów. Jego wadą jest natomiast wysuszanie skóry po długotrwałym stosowaniu, jednak jest na to rada – stosowanie kremów i balsamów nawilżających. Szare mydło jest również stosowane w leczeniu trądziku, przy czym nie jest ono traktowane jako remedium, a jedynie uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Niektórzy dermatolodzy wręcz zalecają swoim pacjentom mycie twarzy szarym mydłem, ale uwaga – zalecenia te nie dotyczą wszystkich osób borykających się z trądzikiem.

Mydła marsylskie


Nie tylko Polska może poszczycić się naturalnymi szarymi mydłami. Mydła potasowe produkowane są również w innych krajach, a najpopularniejszym z nich jest mydło marsylskie produkowane we Francji. W jego składzie znajdziemy olej palmowy, oliwę z oliwek, a w niektórych kostkach także ekstrakty i wyciągi z ziół i kwiatów. Ten osławiony kuzyn szarego mydła jest idealną propozycją dla zwolenników natury i wszystkiego co ekologiczne, ponieważ składa się aż w 72 proc. z naturalnych składników, nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych, sztucznych barwników i jest wytwarzane ręcznie.

Zastosowanie szarego mydła


Oprócz właściwości piorących i myjących szare mydło wykorzystywane jest również do celów malarskich. Dawniej, roztopione szare mydło nanoszone było za pomocą pędzla na ściany przed pokryciem ich farbą, a na samym końcu myto nim pędzle i szczotki malarskie. Jest również wykorzystywane w rzeźbiarstwie – zarówno przez profesjonalistów, jak i w szkołach na zajęciach plastycznych. Ludzie po operacjach przemywają nim rany, a gospodynie domowe przyrządzają na jego bazie środek do spryskiwania roślin przeciw mszycom i innym szkodnikom.

Zalety szarego mydła


- pomocne w leczeniu trądziku,
- hipoalergiczne,
- doskonały środek piorący,
- myje i pielęgnuje skórę,
- zwalcza szkodniki ogrodowe,
- jest alternatywą dla szamponu,
- tanie i ogólnodostępne.

Wady szarego mydła


- wysusza skórę (konieczne jest stosowanie kremów i balsamów o właściwościach nawilżających),
- posiada specyficzny kolor i zapach,
- może powodować łupież suchy.



Źródło: www.fitness.wp.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |