Dezodorant czy może antyperspirant?

Choć używamy ich codziennie, nadal mamy wiele wątpliwości. Czy można oba kosmetyki stosować na zmianę? Który jest lepszy? Zapytaliśmy o to specjalistę.

Czym się kierować przy wyborze kosmetyku? Który będzie dłużej działał: ten w sprayu czy ten w kremie?

Antyperspirant zapewnia ochronę przez cały dzień nawet przy nadmiernym poceniu się. Może jednak brudzić ubranie. Dezodorant jest odpowiedni dla osób, które nie mają problemu ze zwiększonym wydzielaniem potu. Skuteczność kosmetyku zależy także od jego formuły. Aerozol jest słabszy, nie ma w nim bowiem związków metali. Krem zaś dłużej utrzymuje się na skórze, bo ma więcej składników aktywnych, często też zawiera substancje pielęgnujące skórę.

Niedawno zaczęłam pocić się bardziej niż zwykle, a dezodorant, którego do tej pory używałam, jest nieskuteczny. Dlaczego?

Przyczyn może być wiele: niewłaściwa dieta, kłopoty zdrowotne, wahania hormonalne, a nawet zmiana garderoby. Zwykły dezodorant nie potrafi sobie z tym problemem poradzić. Proponuję zastąpić go antyperspirantem, który poprzez obkurczanie i zatykanie gruczołów potowych ogranicza ich aktywność oraz znacznie zmniejsza wydzielanie potu.

Słyszałam, że antyperspiranty mogą powodować raka piersi? Czy to prawda?

Nie ma dowodów potwierdzających rakotwórcze działanie antyperspirantów. Obawy o negatywny wpływ tych kosmetyków na zdrowie wynikają z obecności w nich związków metali: glinu i cyrkonu. Nie przenikają one jednak przez skórę. Mogą być niebezpieczne tylko w formie "wziewnej", ale nie są dodawane do aerozoli i sprayów.

Czy lepiej być wierną dezodorantowi (antyperspirantowi), czy też powinno się go zmieniać?

Doradzam zmiany, najlepiej co 2-3 miesiące. Zbyt długi kontakt z tymi samymi substancjami znajdującymi się w kosmetyku może po latach wywołać zmiany alergiczne.

Moja córka ma 10 lat i już chce używać dezodorantu. Od jakiego wieku dzieci mogą stosować takie kosmetyki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli córka naprawdę tego potrzebuje (np. zaczęła się pocić bardziej niż zwykle), może pani kupić jej bardzo łagodny, bezalkoholowy dezodorant w kremie lub w sztyfcie, o delikatnym zapachu albo bezzpachowy. Natomiast dezodoranty antyperspiracyjne czy antyperspiranty radzę zostawić na wiek dużo późniejszy.

Pocę się tak bardzo, że nie pomaga najsilniejszy antyperspirant. Co robić?

Skutecznym i bezpiecznym sposobem na ograniczenie zbyt intensywnego pocenia się jest wstrzyknięcie w okolice pach toksyny botulinowej (tzw. botoksu). Dzięki niemu aktywne gruczoły potowe zostają zablokowane i problem znika. Efekt utrzymuje się 6-9 miesięcy. Wadą zabiegu jest bardzo wysoka cena: ok. 2 tys. zł za dwie pachy.

Jestem alergiczką i źle reaguję na wiele kosmetyków. Na co powinnam zwrócić uwagę przy wyborze dezodorantu lub antyperspirantu?

Najczęściej uczulającymi substancjami są konserwanty i wszelkie dodatki zapachowe, również wyciągi ziołowe. Podobnie działa też alkohol. Osoby o wrażliwej, alergicznej skórze powinny więc ich unikać. Radzę sięgnąć po kosmetyki, dezodoranty lub antyperspiranty w aerozolu przeznaczone specjalnie do delikatnej, alergicznej skóry albo te w kulce czy sztyfcie z dodatkiem nawilżającego kremu.

Kiedy nie powinno się używać ani dezodorantu, ani antyperspirantu?

Przeciwwskazaniem są choroby skóry, zwłaszcza pod pachami. W takim wypadku należy odstawić kosmetyki i zgłosić się do dermatologa. Pachnących dezodorantów i antyperspirantów nie powinno się też używać przed wyjściem na plażę i do solarium, by uniknąć przebarwień skóry.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Dezodorant cz...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |