Dlaczego wypadają włosy

Włosy są jak barometr naszego zdrowia, można z nich wiele wyczytać. Co zonacza gdy wypadają?


Włosy mogą wypadać z wielu powodów. Wypadanie do 100 włosów dziennie dowodzi, że są one zdrowe. Jeśli zauważysz, że podczas czesania na szczotce zostaje więcej włosów, niż zazwyczaj, nie wpadaj od razu w panikę. Zacznij od poznania przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Oto najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Większość szamponów zawiera detergenty, które mogą podrażniać skórę głowy. Zazwyczaj odczuwasz wtedy swędzenie, a włosy mogą wypadać. Gdy tak się dzieje, zmień szampon na łagodniejszy bez barwników i substancji zapachowych. Włosy należy płukać letnią wodą i nie używać zbyt gorącego powietrza do suszenia. Wypadanie włosów może być też spowodowane farbowaniem czy trwałą. Wtedy należy zmienić preparaty na ziołowe. Przyczyną mechaniczną wypadania włosów może być uczesanie wywołujące nadmierne napięcie włosów ("koński ogon", kok). Jedyna rada to zmiana fryzury.

Zmiany hormonalne


Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet jest niedobór estrogenów. Następuje to po urodzeniu dziecka, gdy ich poziom spada kilkaset razy. Po 2 – 4 miesiącach sytuacja na ogół samoczynnie wraca do normy. Jeśli mimo upływu czasu włosy nadal wypadają, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Nagły spadek estrogenów ma miejsce także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, co wiąże się także z wypadaniem włosów. Innym okresem w życiu kobiety, gdy fryzura ulega przerzedzeniu, jest menopauza. Ok. 45 roku życia spada poziom estrogenu i progesteronu, a jednocześnie stajesz się bardziej podatna na działanie testosteronu. Jeśli włosy zaczynają wypadać nagle i intensywnie, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób jajników.

Choroby skóry


Nadmiar serum, charakterystyczny dla łojotoku sprawia, że włosy wypadają. Z kolei przy łupieżu, a zwłaszcza jego tłustej odmianie, przylegające do skóry głowy łuski utrudniają mieszkom normalne funkcjonowanie i zostaje zaburzone mikrokrążenie. Łupież jest najczęściej problemem kosmetycznym, za którym może się jednak kryć łuszczyca, wyprysk lub grzybica. W tej dolegliwości pomagają specjalne szampony przeciwłupieżowe.

Niektóre leki


Silne środki farmakologiczne zawierają substancje, które mogą zaburzać pracę mieszków włosowych. Wypadanie włosów wywołują m.in. antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe czy leki stosowane w chorobach tarczycy i reumatologicznych, a nawet środki antykoncepcyjne. Sytuacja wraca do normy po odstawieniu leków.

Niedobór witamin i minerałów


Przyczyną intensywnego wypadania włosów jest niedobór żelaza oraz cynku. Uzupełnienie ich braku zazwyczaj zatrzymuje proces i włosy odrastają. Wypadanie włosów powoduje też brak i nadmiar witaminy A. Może być ono spowodowane też niedożywieniem, a zwłaszcza niedoborami białkowymi czy aminokwasowymi i często występuje, jeśli stosujemy diety odchudzające. Przyjmowanie preparatów, np. drożdży, witamin z grupy B, biotyny lub aminokwasów czasem przynosi poprawę.

Stres


Stres trwający długo może zwiększyć wypadanie włosów. Nasila on wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna (w dużym stężeniu występuje np. u matek karmiących), której nadmiar powoduje właśnie utratę włosów. W tym przypadku pomocne mogą być techniki pozwalające nauczyć się z nim radzić. Nagła utrata włosów występuje niekiedy pod wpływem szoku, a może trwać nawet do kilku miesięcy po wydarzeniu. W tym wypadku wskazana będzie psychoterapia.

Gorączka


W trakcie trwania i po przebyciu chorób zakaźnych z towarzyszeniem gorączki również może wystąpić nadmierna utrata włosów. Sprzyjają temu czynniki toksyczne i niedobory pokarmowe mogące się pojawić podczas choroby. Również przewlekłe stany zapalne (np. uszu, zatok) mogą doprowadzić do wypadania włosów. Po ich wyleczeniu fryzura zazwyczaj wraca do normy. Pomocne mogą być preparaty wzmacniające i witaminy.

Jeśli tendencja do wypadania włosów utrzymywać się będzie 2- 3 miesiące pomimo zastosowanych środków zaradczych – wskazana jest wizyta u dermatologa, który oceni, co jest przyczyna wypadania włosów i podejmie odpowiednie leczenie.





Źródło: www.kobieta.wp.pl

Dlaczego wypa...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |