Forma po ciąży

Utrata sprawności fizycznej i urody, nadwaga, jest dla wielu kobiet planujących dziecko, prawdziwym czarnym scenariuszem.


Jednym ze zmartwień współczesnych mam jest to, co zrobić, by po urodzeniu dziecka nie borykać się z dużą nadwagą.

Nic dziwnego – kolorowe pisma i portale plotkarskie pełne są zdjęć szczuplutkich gwiazd, które dopiero co urodziły dziecko a nadal mają figurę szesnastolatki. To powoduje, że kobiety poszukują cudownych recept na schudnięcie nie zastanawiając się w ogóle nad tym, jak zły wpływ może to mieć na ich zdrowie.

Po pierwsze i najważniejsze, nigdy dość przypominania paniom, że to, co widzą na zdjęciach celebrytów – będących w ciąży czy nie – to nie realne osoby a produkty programów do obróbki zdjęć. To jasne, że żadna kobieta nigdy nie będzie miała takich ust jak Sasha Pivovarova i nóg jak Lara Stone (top modelki 2009 roku), bo one same takich nie mają. To nie tylko efekt diet, ale głównie ciężkiej pracy speców od fotografii cyfrowej.

Tak więc, jeśli widzimy aktorkę prezentującą w miesiąc po porodzie płaski brzuszek możemy być pewni, że w użyciu był albo Photoshop albo skalpel chirurga plastycznego. Sugerowanie się tym ma tyle samo sensu, co wiara w to, że postacie z kreskówek naprawdę mogą przeżyć te wszystkie przygody, które kreują dla nich autorzy animacji.

Nadwaga będąca efektem ciąży jest czymś całkowicie naturalnym i normalnym. Tkanka tłuszczowa odkłada się w organizmie kobiety po to, by matka miała zapasy konieczne przy karmieniu dziecka. Próby przyspieszania procesu pozbywania się nagromadzonego tłuszczu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ kobieta w okresie karmienia piersią potrzebuje zdrowej i zbalansowanej diety, a nie odchudzania. Badania niemieckich i australijskich naukowców wskazują, że, aby kobieta straciła nadmiar kilogramów po urodzinach dziecka potrzeba co najmniej pół roku. Może to nastąpić samoczynnie w wyniku karmienia dziecka, choć nie w każdym przypadku – ale to też jest zupełnie normalne i zależy od organizmu kobiety.

Oczywiście nie należy popadać w drugą skrajność. To naturalne, że kobiety tyją w czasie ciąży, i że może zająć im chwilkę powrót do dawnej wagi i figury, ale nie oznacza to, że można się „zapuścić” usprawiedliwiając to ciążą. Zdarza się, że kobiety w trakcie ciąży pozwalają sobie na wiele mówiąc, że przecież „jedzą za dwoje”.

Problem w tym, że czasami oznacza to zwykłe obżarstwo, jedzenie za troje i czworo z nudów lub przyzwyczajenia. Kobieta w ciąży nie przestaje być człowiekiem ze wszystkimi swoimi słabostkami i złymi nawykami żywieniowymi. W takim przypadku rzeczywiście powrót do wyglądu sprzed ciąży może być kwestią problematyczną i zastosowanie diety staje się w takim przypadku nie tyle fanaberią, co koniecznością zdrowotną.

Oczywiście, organizm kobiety po porodzie funkcjonuje w innym trybie, niż zwykle i zawsze trzeba to konsultować z lekarzem. Powrót do pierwotnej wagi najlepiej wspierać odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi, choć ważne jest, by nie szarżować. Poród jest dla kobiety sporym wysiłkiem i organizm musi mieć czas, by wdrożyć się w reżim ćwiczeń. Szczególnie, jeśli kobieta rodziła przez cesarskie cięcie, zanim zacznie ćwiczyć, musi dać organizmowi kilka miesięcy na regenerację – w końcu przeszła poważną operację.

Wydaje się, że najlepszą metodą na problemy z nadwagą po porodzie jest profilaktyka, tzn. racjonalne odżywianie w trakcie ciąży. Racjonalne to znaczy takie, które bierze pod uwagę konieczność dostarczenia dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i potrzeby organizmu matki. Unikać raczej należałoby w tym okresie diet odchudzających, ponieważ mogą się znacznie różnić od diety ciążowej. Na pewno warto unikać cukrów prostych zawartych w słodyczach, fast foodów, potraw tłustych i ciężkostrawnych, napojów wysokoenergetycznych i barwionych.

Warto ograniczyć sól, która wiąże w organizmie wodę i sprzyja powstawaniu obrzęków. Dieta powinna być zróżnicowana, zawierać nabiał, warzywa i owoce. Posiłki powinny być małe, ale częste. Dodatkowo, nie zaszkodzi odrobina ruchu, spacery, może łagodny taniec, co powinno pozytywnie wpłynąć na nastrój i poziom endorfin. Oczywiście, ponieważ ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety również dieta powinna być konsultowana na bieżąco z lekarzem.

Magdalena Kirska-Okuniewska







Źródło: www.fitness.wp.pl

Forma po ciąży
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |