ChorobaBiałaczka
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Białaczka (łac. leukaemia) - nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.

Zmienione leukocyty powstają z komórek macierzystych w wyniku tzw. transformacji białaczkowej. Dochodzi do trwałych zmian cytokinetycznych, metabolicznych i antygenowych. Ich przyczyną może być kilka współdziałających ze sobą czynników, np. retrowirusy, predyspozycje osobnicze (geny), czynniki zewnętrzne np. promieniowanie jonizujące, środki chemiczne, zanieczyszczenie środowiska, zakażenia. Czynniki te ułatwiają transformację białaczkową lub osłabiają układ immunologiczny.

Podział białaczek

Rozmaz szpiku kostnego u pacjenta z ALL
Rozmaz krwi obwodowej u pacjenta z ALL
Rozmaz krwi obwodowej u pacjenta z CLLostra białaczka szpikowa (AML)
przewlekła białaczka szpikowa (CML)
ostra białaczka limfoblastyczna (ALL)
przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)

Leczenie

Leczenie białaczki zależy w dużym stopniu od jej rodzaju, zaawansowania oraz stanu ogólnego osoby chorej. Ogólnie można je podzielić na leczenie radykalne, dążące do wyleczenia czyli wyeliminowania patologicznej populacji komórek z organizmu oraz leczenie paliatywne, mające opanować postęp choroby.

- indukcja remisji - zredukowanie liczby komórek białaczkowych do liczby, z którą układ immunologiczny sobie poradzi, kontroluje ją.
- polichemioterapia
- prowadzenie 5-7 kuracji powtarzanych z przerwami
- podawanie leków dostosowanych do biorytmu komórek białaczkowych.
- leczenie intensyfikacyjne - stosowanie kilku cykli polichemioterapii przy użyciu zwiększonych dawek leków w maksymalnie krótkim czasie.
- podtrzymywanie remisji - ma na celu zapobieganie zwiększaniu liczby komórek białaczkowych utrzymywania ich w stanie podporządkowania układowi immunologicznemu:
- redukcja
- immunoterapia
- leczenie wspomagające:
- zapobieganie i leczenie zakażeń
- leczenie skazy krwotocznej
- leczenie niedokrwistości
- właściwe odżywianie

Ważną metodą leczenia przyczynowego białaczek jest przeszczepienie szpiku kostnego.

(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

bóle głowy, bóle stawów, bóle kości, osłabienie organizmu, problemy z zatamowaniem krwawień, potliwość, gorączka, powiększone węzły chłonne, podatność na infekcje i zakażenia.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Leki przeciwrakowe sprzedam ra ... Proszę rzuć okiem i przekaĹź znajom ... Forum główne - Białaczka  21-06-2019 11:49
Choroby, Białaczka: Leki A o czym piszesz? O jakimś leku? Opis ... Leczenie, lekarstwa  09-09-2015 15:40
Białaczka: Dawcy szpiku Czy jesteście honorowymi dawcami szpi ... Leczenie, lekarstwa  06-10-2014 15:49

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

W bardzo rzadkich przypadkach komórki nowotworowe mogą przedostawać się przez łożysko ciężarnej kobiety do płodu - ustalili naukowcy japońscy i bryty...

Kilka lat temu znany amerykański kolarz, Lance Armstrong, niespodziewanie zwołał telekonferencję prasową. Ogłosił na niej całemu światu, że wykryto u niego ...

Kuracja zalecana.

Pierwszy etap-kuracja oczyszczająca.

Drugi etap - przez 3 miesiące.

VILCACORA -przyjmować 3x dziennie po 2 kapsułki PREPARATU KK albo 3x d...

Kuracja zalecana.

Kuracja oczyszczająca - Pełna[szaściotygodniowa]

Przez 2 tygodinie:

MANAYUPA-pić 3x dziennie po szklance odwaru albo przyjmować 3x dzienni...

Białaczka to nowotwór złośliwy krwi, przebieg choroby polega na niekontrolowanej produkcji białych krwinek, które wypierają prawidłowe elementy komórkowe krwi. Przyczyna występ...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

15-12-2010 16:08

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |