ChorobaCzerniak
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Czerniak - jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Dlatego liczba osób umierających z powodu czerniaka jest w naszym kraju bardzo duża.

Powstawanie czerniaka

Ponad 90 proc. wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, żołądku, jelitach i odbycie. Czerniak może powstawać w obrębie zdrowej skóry, ale jest to niezwykle rzadkie. Najczęściej przekształceniu w czerniaka ulegają znamiona barwnikowe.

Czerniak złośliwy to typ nowotworu, który wywodzi się z melanocytów (tzn. komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę), ulegających przemianie. Jego szczególna złośliwość jest spowodowana wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie.

Oceny złośliwości czerniaka dokonuje się w zależności od typu nowotworu i głębokości naciekania skóry (ocena histologiczna według Clarka). Wyróżnia się 5 stopni złośliwości według Clarka (I-V), przy czym stopień pierwszy jest najłagodniejszy (zmiany dotyczą tylko naskórka).

Grupy ryzyka

Istnieją osoby, które są szczególnie zagrożone na zachorowanie. Są to osoby z jasną karnacją, o włosach blond lub rudych i niebieskich oczach, ze względu na mniejszą zawartość barwnika (melaniny), a także korzystające często z solarium i lamp kwarcowych, z licznymi znamionami barwnikowymi, z czerniakiem w rodzinie, nie stosujące lub niewłaściwie korzystające z ochrony przeciwsłonecznej.

Ostatnio czerniak stał się najczęstszym nowotworem, na jaki chorują młode kobiety. Rekreacyjna, sporadyczna ekspozycja na słońce na przykład osób na co dzień spędzających czas w pomieszczeniach, a co z tego wynika, korzystających z kąpieli słonecznych tylko podczas wakacji, jest również czynnikiem ryzyka.
Zaobserwowano bowiem częstsze występowanie czerniaka w okresie pokwitania, ciąży i połogu. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na czerniaka i ponad 800 zgonów z jego powodu. Szczyt zapadalności przypada na 4-5 dekadę życia.

Zapobieganie chorobie

Czerniak najczęściej rozwija się na podłożu znamion barwnikowych (nazywanych potocznie pieprzykami), które mamy na skórze od wielu lat. Regularne badania kontrolne skóry dają możliwość wczesnego rozpoznania choroby. Wtedy ten nowotwór jest jeszcze w pełni wyleczalny. Badania kontrolne powinno się wykonywać raz w roku. Wyjątkiem są osoby z licznymi znamionami barwnikowymi i osoby z tzw. zespołem znamion atypowych.

Znamiona barwnikowe wrodzone najczęściej występują na tułowiu, bywają owłosione i guzowate. Częstość rozwoju w ich obrębie czerniaków jest duża i wynosi 10 - 20 proc. przypadków. Profilaktyczne usuwanie tego typu znamion powinno być przeprowadzane przed okresem pokwitania.

Do objawów budzących niepokój należą zmiany zachodzące w już istniejących znamionach: powiększenie się znamienia, zmiana jego kształtu, granic, zabarwienia, świąd, pieczenie w obrębie zmiany. Każda zmiana zachodząca w znamieniu barwnikowym powinna być oceniona przez lekarza. Można wykonać badanie za pomocą diaskopu, natomiast podstawę rozpoznania stanowi badanie histopatologiczne. Znamion barwnikowych nie wolno usuwać metodą krioterapii czy laserem, ponieważ nie można potem wykonać badania histopatologicznego usuniętej zmiany.

Jak się badać?

Przede wszystkim egzaminować swoją skórę co najmniej raz w miesiącu. Jak? Stojąc przodem do lustra i pomagając sobie ręcznym lusterkiem obejrzyj swoją skórę z przodu i z tyłu - szukaj nowych zmian lub starych, które zmieniły swój wygląd.

Amerykanie stosują regułę ABCD, co oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na: A = asymetrię znamienia, która polega na tym, że jedna połowa znamienia różni się od drugiej; B = obrzeże znamienia (ang. border), które może wykazywać nierówności; C = kolor znamienia (ang. color), który jest różny w różnych częściach znamienia (od barwy białej i niebieskawej, do czerwonej, brązowej i czarnej); D = średnica znamienia ( ang. diameter ) - należy zwrócić uwagę na każde znamię, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także na każde, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.

Leczenie

Leczenie czerniaków to przede wszystkim ich usuwanie chirurgiczne z marginesem zdrowej skóry, w razie potrzeby z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych. W zmianach zaawansowanych i przerzutach stosuje się leczenie cytostatykami. Pacjenci po leczeniu podlegają dalszej obserwacji przez około 10 lat.




(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

powiększenie się znamienia, zmiana jego kształtu, granic, zabarwienia, świąd, pieczenie w obrębie zmiany.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Leki przeciwrakowe sprzedam ra ...   Forum główne - Czerniak  13-06-2022 06:25
Choroby, Czerniak: diagnoza / ... Zaskoczyło mnie, że zliczając znamion ... Forum główne - Czerniak  29-10-2015 15:45
Podejrzane znamię No cóż nie będę wchodzić w kompetencj ... Forum główne - Czerniak  06-12-2012 14:21

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Wszyscy chcemy pięknie wyglądać. Skóra w tej kwestii jest bardzo ważna. Niestety dotyka ją coraz częściej rak.


Zdrow...

Masz za sobą upalny, pełen słońca urlop? Wybierz się do dermatologa, który oceni, czy ze znamionami i przebarwieniami nie dzieje się nic niepokojąceg...

Kontakt skóry z promieniami Słońca jest głównym czynnikiem rozwoju jednego z najgroźniejszych nowotworów - czerniaka, wynika z podsumowania 50 lat badań w tym zakresie, opublik...

Jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nerwowej. Najczęstszym punktem wyjścia czerniaka jest skóra, ale może on także powstawać w obrębie błony śluzowej przewodu pok...

pełna lista Nowi użytkownicy

Polska
Szczecin
Warszawa krakow poznan wroclaw szczecin gdansk Lodz Katowice

wszystkie Najnowsze lekarstwa

10-12-2010 14:22

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50486
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18896
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |