ChorobaSkrzywienie kręgosłupa
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Skrzywienie kręgosłupa - Skolioza polega na wygięciu kręgosłupa ( naszej litery „ S ”), w pewnym odcinku, na bok. Jeżeli wygniemy bocznie taki pręt, to jednocześnie nastąpi rotacja poszczególnych segmentów (kręgów) względem siebie. Pod wpływem działania siły ciężkości i nierównomiernego obciążenia kręgów oraz ich wzrostu, zostają one uszkodzone. U człowieka dorosłego występują 2 rodzaje fizjologicznych skrzywień kręgosłupa:

- kifoza:(kręgosłup wygięty do tyłu)
- piersiowa - kształtuje się w życiu płodowym, a zostaje ustalona do 6-7 roku życia. Powinna mieć 20–40 stopni. Poniżej i powyżej tych wartości jest patologią.
- krzyżowa – kształtuje się w życiu płodowym. Odcinek krzyżowy wygięty jest ku tyłowi.
- lordoza: (kręgosłup wygięty do przodu)
- szyjna – kształtuje się po sześciu tygodniach gdy dziecko unosi główkę i do 6–7 roku życia zostaje ustalona. Powinna mieć 20–40 stopni
- lędźwiowa – kształtuje się w drugim roku życia gdy dziecko zaczyna chodzić, a zostaje ustalona dopiero w okresie dojrzewania płciowego. Powinna mieć 30–50 stopni.

Skolioza (skrzywienie boczne) jest skrzywieniem patologicznym.

Wrodzona skolioza (wrodzone skrzywienie boczne kręgosłupa) może być spowodowane ukształtowaniem się klinowego lub połowicznego kręgu bądź przez belki kręgowe. Najczęściej dochodzi jednak do rozwoju samoistnego skrzywienia kręgosłupa, stanu, w którym zarówno kręgosłup, jak i układ mięśniowy wydają się prawidłowe i trudno wskazać na istotną przyczynę. W powstawaniu wady ważną rolę odgrywa czynnik dziedziczny. Ocenia się, że ryzyko urodzenia dziecka ze skoliozą, w przypadku gdy rodzice są zdrowi, ale matka urodziła jedno dziecko z tą wadą wynosi 10–15% Skolioza idiopatyczna pojawia się w okresie postnatalnym, bezpośrednio przed pokwitaniem, tak więc jest to wada wrodzona tylko w tym sensie, że czynnik predysponujący wystąpił w okresie prenatalnym. Skolioza bardzo często występuje w zespołach wad wrodzonych. Gdy mamy duże skrzywienie boczne, musimy udać się do lekarza-ortopedy, w celu sprawdzenia czy konieczna będzie operacja.

Przyczyny patologicznych skrzywień kręgosłupa

- Plecak

Istotną przyczyną skrzywienia może być noszenie plecaka tylko na jednym ramieniu. Pomagać może rozłożenie siły napierającej na ramiona zamiast kumulowania go w jednym miejscu.

- Zła postawa przy siedzeniu

Kręgosłup może krzywić również zgarbiona postawa przy np. odrabianiu lekcji czy korzystaniu z komputera.

- Praca i ćwiczenia jednostronne

Ćwiczenia takie jak gra w tenisa i prace wykonywane jedną stroną ciała również są częstą przyczyną skrzywień.

- Noszenie ciężarów

Dźwiganie dużych ciężarów obciąża nas i krzywi nam kręgosłup.

- Praca w pozycji pochylonej

Pracując w schyleniu wyginamy nasz kręgosłup i krzywimy go.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

utrudnione oddychanie, zaburzenia krążenia, zniekształcenie sylwetki

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Nie jestem sam;] Ponawiam powyższe pytanie Forum główne - Skrzywienie kręgosłupa  26-11-2013 08:55
Skrzywienie kręgosłupa- leczen ... A jest jakaś alternatywa dla gorsetu? Forum główne - Skrzywienie kręgosłupa  10-10-2013 08:57

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Co to jest kinezyterapia ?

pełna lista Nowi użytkownicy

Warszawa
Polska
Koło Wawla.
Szczecin

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |