ChorobaChoroba Parkinsona
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Choroba Parkinsona - to choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego. Schorzenie to jest ściśle związane z wiekiem - dotyczy ono zazwyczaj osób powyżej 50. roku życia. Przeciętny wiek, w którym pojawiają się objawy, to 60 lat. Jednak coraz częściej donosi się o przypadkach choroby Parkinsona o wczesnym początku - 5-10% chorych ma mniej niż 40 lat.

Pojawia się, kiedy zniszczeniu ulegają komórki nerwowe (neurony) w części mózgu zwanej istotą czarną. Neurony te w prawidłowych warunkach wydzielają dopaminę, ważny przekaźnik chemiczny odpowiedzialny za transmisję sygnałów pomiędzy istotą czarną a następnym etapem na drodze od kory mózgowej do mięśni - ciałem prążkowanym w kresomózgowiu. Impulsy przekazywane z istoty czarnej są odpowiedzialne za to, że zależne od naszej woli ruchy są płynne i przebiegają bez zakłóceń. Jeśli zniszczeniu ulegnie ponad 80% komórek produkujących dopaminę, stracimy zdolność kontroli nad takim typem ruchów.

Czynniki ryzyka

Wiek - to jeden z głównych czynników ryzyka. Z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta. Zazwyczaj choroba dotyka osoby w średnim lub późnym wieku starczym.

Dziedziczność - według niektórych naukowców również może mieć wpływ na rozwój choroby. Posiadanie w rodzinie jednego lub więcej bliskich krewnych cierpiących na Parkinsona może zwiększyć ryzyko zachorowania, jednak mimo wszystko prawdopodobieństwo to będzie niższe, niż 5 proc.

Płeć - okazuje się, że na Parkinsona znacznie częściej chorują mężczyźni, niż kobiety.

Działanie pestycydów i środków chwastobójczych - stały kontakt z pestycydami i środkami chwastobójczymi może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Szczególnie narażone są osoby pracujące na obszarach wiejskich i zajmujące się uprawą lub hodowlą.

Estrogen - zredukowany poziom estrogenu może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby. W związku z tym u kobiet przechodzących menopauze, które stosują w niewielkiej ilości bądź w ogóle nie stosują terapii hormonalnej zachodzi większe ryzyko wystąpienia owej choroby, podobnie jak u pań po hysteroctomii. Jednak efekty stosowania terapii hormonalnej nie zawsze są pozytywne. U kobiet stosujących kombinację terapii hormonalnej, jako połączenia estrogenu i progestinu mogą wystąpić poważne skutki uboczne.







(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Drżenie rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy, sztywność kończyn i tułowia, spowolnienie ruchów, upośledzenie koordynacji ruchowej i równowagi.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

projekt dla osób chorych Zapraszamy chore osoby z Poznania i o ... Forum główne - Choroba Parkinsona  08-04-2014 09:41
Apteka interetowa - dobry biznes? Polecamy też http://sklepywww.pl/ Pacjent  13-01-2014 09:08
Choroba Parkinsona - Objawy, l ... A jakie czynniki poza genetycznymi mo ... Forum główne - Choroba Parkinsona  04-12-2013 09:09

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

O dawna wiadomo, że sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie. Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców dowodzą, iż dieta bogata w ...

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego dowodzą, że przyjmowanie przez pacjentów w początkowym stadium choroby Parkinsona ...

Nazwa tej choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał w 1817 roku symptomy tego schorzenia.

wszystkie Najnowsze lekarstwa

12-01-2011 15:32
24-12-2010 09:08

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |