ChorobaRefluks żołądkowo-przełykowy
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Refluks żołądkowo-przełykowy, schorzenie, polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku.


Powikłania

- zwężenie przełyku, na skutek długotrwałego stanu zapalnego
- owrzodzenie
- krwawienie z owrzodzenia
- perforacja owrzodzenia
- przełyk Barretta

Diagnostyka

W diagnostyce podstawowej wykorzystuje się badanie RTG przełyku z kontrastem, endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, 24 godzinną pH-metrię i manometrię przełykową, test omeprazolowy.

Leczenie

Leczenie zachowawcze - dotyczy niepowikłanego GERD. Z wyboru stosuje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI) np. omeprazol, pantoprazol, które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego. Można stosować leki z grupy blokerów receptorów H2, np. ranitydyna, famotydyna, które pośrednio obniżają kwaśność soku żołądkowego.

Wspomagająco można podawać leki alkalizujące (zobojętniające kwas żołądkowy, na bazie wodorotlenku glinu i/lub magnezu). Obowiązuje dieta wrzodowa, częstsze spożywanie mniejszych posiłków, zakaz palenia tytoniu, unikanie stresu. U dzieci preferowanym leczeniem jest podawanie leków prokinetycznych zwiększających napięcie dolnego zwieracza przełyku (metoclopramid, cisaprid).

Leczenie chirurgiczne - stosowane w przypadku powikłań lub nieudanego leczenia zachowawczego. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest fundoplikacja sposobem Nissena, polegająca na owinięciu dolnego odcinka przełyku wraz z wpustem i dnem żołądka.


(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Towarzyszą temu różnorodne objawy kliniczne, głównie zgaga, uczucie pieczenia w klatce piersiowej, czasem wrażenie cofania się pokarmu. Czasami po prostu bóle w klatce piersiowej, co wymaga szczegółowej diagnostyki, imitują bowiem objawy kardiologiczne.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Refluks żołądkowo-przełykowy - ... Podbijam temat. Warto by uzyskać odpo ... Forum główne - Refluks żołądkowo-przełykowy  12-02-2015 12:35
Refluks żołądkowo-przełykowy - ... Czy jeszcze ktoś z Was na to cierpi i ... Forum główne - Refluks żołądkowo-przełykowy  28-11-2013 10:08
Refluks przełyku i zgaga. sprawdzony w moim przypadku aloes. Pacjent  08-10-2010 14:41

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

pełna lista Nowi użytkownicy

Ciechanów
Polska
Starachowice

wszystkie Najnowsze lekarstwa

28-12-2010 12:04
01-03-2009 05:37

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |