ChorobaStulejka
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Stulejka (łac. phimosis) - męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka (w wzwodzie lub w stanie spoczynku penisa). Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa φῑμός , czyli kaganiec.

Pojęcie to jako określenie stanu chorobowego (patologicznego) ma sens dopiero od pewnego momentu rozwoju organizmu, gdyż u większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2-3 lat) płci męskiej nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. W przypadku noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki. Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.

Napletek jest ruchomy co umożliwia na jego odwodzenie i usuwanie gromadzącej się pod nim mastki zwanej też „smegmą” - biała, gęsta, mazista substancja o dalece nieprzyjemnym zapachu. Na mastkę składają się: resztki moczu, spermy, złuszczonego naskórka i łoju - raj dla bakterii. Mastce przypisuje się także dotąd wprawdzie niepotwierdzone działanie rakotwórcze. Zauważono bowiem, że u osób obrzezanych - pozbawionych napletka (a co za tym idzie mastka w zasadzie u takich osób nie występuje) zachorowalność na raka prącia jest zdecydowanie mniejsza a u kobiet współżyjących z mężczyznami obrzezanymi stwierdzono mniejszą zachorowalność na raka szyjki macicy i rzadsze pojawianie się stanów zapalnych pochwy.

Stulejka nabyta powstać może niezależnie od wieku nawet u osób starszych, spowodowane to najczęściej jest niezachowaniem higieny – nieusuwanie nagromadzonej mastki co prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych napletka, żołędzi czy cewki moczowej a to prowadzi do zawężania się ujścia napletka.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

nie można zsunąć napletka z żołędzia penisa,

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Krótkie wędzidełko Czy zmagaliście się już z problemem z ... Forum główne - Stulejka  24-11-2015 15:53
Stulejka: Zabieg Podbijam temat, bo wydaje mi się, że ... Leczenie, lekarstwa  12-06-2014 08:38
Choroby, Stulejka: u dziecka A jak leczy się tkaie fizjologiczne z ... Forum główne - Stulejka  21-05-2014 08:57

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Od kilku lat zaleca się, aby w leczeniu stulejki u dzieci stosować miejscowo sterydy. Podkreślana jest znaczna skuteczność terapii, brak objawów ubocznych i wymierne oszczędności fin...

Stulejką nazywamy zwężenie ujścia napletka, które utrudnia lub uniemożliwia odprowadzanie (zsuwanie) napletka poza żołądź.
prof...

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |