Forum
Astma oskrzelowa
Autor tematu Uzytkownik (0)
07-03-2010 12:46
Astma oskrzelowa jest chorobą polegającą na występowaniu przemijających napadów zwężenia światła oskrzeli wskutek ich stanu zapalnego i nadreaktywności.
Nagłe zwężenie oskrzeli nie wynika tylko z ich skurczów,ale także z obrzęku i wydzielania przez nie gęstej i lepkiej wydzieliny,towarzyszącej tzw.czopy śluzowe

Jeszcze do niedawna za najważniejszą rolę w powstawaniu objawów chorobowych uznawano skurcz oskrzeli.Dziś w patogenezie tej choroby większy akcent przesuwa się na obecność przewlekłego stanu zapalnego w obrębie dróg oddechowych.Na bazie tego stanu zapalnego występują zaostrzenia reakcji zapalnej z obrzękami i skurczem oskrzeli.
07-03-2010 13:40
Przyczyny i mechanizmy chorobowe.

Zachorowania na astmę przepisuje się czynnikom genetycznym,procesom immunologicznym i biochemicznym [tj.biorący udział w procesie zapalnym] oraz licznym czynnikom środowiskowym,takim jak obecność alergenów.Proces zapalny toczący się na terenie dróg oddechowych jest odpowiedzialny za nadreaktywność oskrzeli na różne bodźce,tj.takie które u ludzi zdrowych w normalnych warunkach nie wywołują żadnych reakcji.W przypadku astmatyków bodźce te [alergeny]prowadzą do silnego skurczu oskrzeli.Bywa że nadreaktywność ta staje się nawet na bodźce psychogenne [chory dostaje duszności na samą myśl,że za chwilę zetknie się z alergenem w pomieszczeniu do którego wchodzi].
Aby doszło do powstania objawów typowej astmy oskrzelowej atopowej,muszą zadziałać mechanizmy immunologiczne:alergen [np.pyłki roślin],stykając się w oskrzelikach oddechowych z pewnymi komórkami stymuluje je do produkcji i wydzielania do krwi przeciwciał [typu IgE ].Dzieje się to tylko u ludzi z tzw.skazą atopową,czyli genetyczną skłonnością do tego typu reakcji.Przeciwciała wywołują kaskadę [ciąg]gwałtownych reakcji zapalnych doprowadzających w efekcie do zwężenia światła oskrzeli.Stwierdzono że mechanizm ten może być nasilony przez inne czynniki niespecyficzne,np.psychogenne [stres].Im bardziej chory boi się napadu duszności,tym szybsza i silniejsza jest reakcja chorobowa ze strony organizmu.

Podział

W astmie oskrzelowej atopowej[alergicznej,zewnętrznopochodniej] alergenami są najczęściej roztocza kurzu domowego,pyłki roślin,sierść zwierząt ,związki chemiczne,grzyby pleśniowe.

W astmie oskrzelowej nieatopowej [niealergicznej,wewnątrzpochodniej] objawy chorobowe wywołane są przez infekcje dróg oddechowych,wysiłek fizyczny,substancje chemiczne w miejscu pracy [astma zawodowa],leki [głownie aspiryna i pochodne - astma ,,aspirynowa,,].
07-03-2010 14:24
Objawy kliniczne.

Podstawowe dolegliwości to duszność z towarzyszącymi świstami przy oddychaniu oraz kaszel.Wyżej wymienione objawy występują najczęściej w nocy lub nad ranem.
Ostry napad astmy oskrzelowej trwa zwykle do 1/2-1 godziny,a w okresie między napadami chory może czuć się zupełnie dobrze.

Rozpoznanie.

Stawia się na podstawie wywiadu chorobowego,lekarskiego badania fizykalnego [osłuchania płuc i badań dodatkowych].W szczególnych przypadkach rozpoznanie astmy może być trudne.Trzeba bowiem zaznaczyć,że wiele chorób przebiegających napadowo z kaszlem i dusznością może przypominać astmę oskrzelową oraz że w okresie między napadami chory może nie wykazywać w badaniach fizykalnych żadnych odchyleń.

W astmie oskrzelowej nieatopowej,w odróżnieniu od atopowej,rzadko stwierdza się występowanie chorób alergicznych w rodzinie [dziedziczność].Choroba przeważnie rozpoczyna się w późniejszym wieku,z reguły po 35 roku życia,a jej zaostrzenia są najczęściej związane z infekcją.
Astmę oskrzelową atopową potwierdzają badania dodatkowe;wysokie poziomy swoistych dla tej choroby przeciwciał z reguły dodatnie wyniki testów skórnych z pospolitymi alergenami oraz charakterystyczny wynik badania spirometrycznego.W tym ostatnim przypadku obserwuje się ważną cechę tj.odwracalność [samoistną lub po lekach]zwężenia dróg oddechowych
Rzadko trzeba uciekać się do prób prowokacyjnych w których obturację uzyskuje się po ekspozycji chorego na przypuszczalny alergen.
07-03-2010 15:31
Astmę oskrzelową mogą wyzwolić siarczany,sole kwasu siarkowego dodawane często do roztworów przeznaczonych do wstrzykiwań przez przemysł farmaceutyczny.Także sole sodu i siarczany potasu stosowane jako środek konserwujący,suszone owoce i wina mogą spowodować zaburzenia układu krążenia lub ataki astmatyczne połączone z dusznością.
Astma oskrzelowa może być powiązana z chorobami :skóry,migreną,katarem siennym,ze schorzeniami narządów miednicy małej,polipy w nosie,nieżyt przewodu pokarmowego.

Leczenie astmy oskrzelowej rozpoczyna się podawaniem w ciągu kilku dni wyłącznie owoców i surówek z jarzyn [lub soków].Po poprawie stanu zdrowia podajemy pożywienie zawierające małą ilość białka ,potem przechodzi się na dietę normalną,wegetariańską .Leczenie można rozpoczynać również głodówkami.Oprócz głodówki ,diety i psychoterapii medycyna naturalna stosuje również wodolecznictwo.
Ostre ataki astmy oskrzelowej leczy gorąca [40 stopni C] kąpiel kończyn.Dobre efekty dają też bańki i pijawki.

Wodolecznictwo zaleca astmatykom ranne i wieczorne obmywania całego ciała zimna wodą,a wieczorami po obmyciu,dodatkowo ciepłe zawijanie klatki piersiowej wg.metody ks.Kneippa.Zimne obmywanie ciała wzmacnia oddech i krążenie krwi,a także hartuje ciało.

Inhalacje

A
1 łyżka ziela skrzypu
1 łyżka kwiatu rumianku
zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 minut,dodać 5 kropel nalewki tymiankowej lub w przypadku braku nalewki stosować
1 łyżkę tymianku
5 kropli nalewki eukaliptusowej [lub mięty]
dopełnić wrzątkiem do 1 litra.

B
2 łyżki biologicznej soli kuchennej [Julian lub Kłodawskiej]
1 litr wrzątku
Parę wdychać [inhalować] [rzez lejek lub dzbanek do kawy przez 15-20 minut [podgrzewać]
07-03-2010 16:24
Zioła są bardzo skutecznymi lekami w chorobach dróg oddechowych,zmniejszają częstość ataków astmy i powodują ich złagodzenie.
4 łyżki kwiatów dzikiej malwy
4 łyżki ziela pięciornika gęsiego
3 łyżki liści podbiału
3 łyżki liści babki lancetowatej
3 łyżki ziela tymianku
2 łyżki korzeni arcydzięgla
2 łyżki kwiatów bzu czarnego
2 łyżki liści i korzeni pokrzywy
1 łyżka ziela płucnika lek.
1 łyżka korzeni mydlnicy lek.
1 łyżka ziela fiołka pachnącego
zioła zmieszać,3 łyżki tej mieszanki zalać 1 szklanką zimnej wody i pozostawić pod przykryciem,po 8 godzinach macerat odlać do naczynia,a pozostałe zioła zalać ponownie szklanką zimnej wody,krótko zagotować i pozostawić pod przykryciem 10-15 minut
oba wywary zmieszać i pić dziennie 3-4 szklanki przez dłuższy czas.

Przy ostrym ataku zażywać co 10 minut 1 łyżeczkę tego wywaru lub co godzinę 1 szklankę.Skutecznym lekiem przy astmie jest kuracja cebulowa,którą przeprowadza się w każdym miesiącu przez 10-20 dni.
Ze świeżej cebuli wycisnąć sok [winien być zawsze świeży],można osłodzić miodem.Najpierw po łyżeczce przed posiłkiem,potem stopniowo zwiększać dawkę aż do 5x dziennie po 1 łyżce.

Do leków roślinnych przeciwasmatycznych zalicza się figi,z których przyrządza się nalewkę i stosuje 3x dziennie 25-30 kropli na wodę.
07-03-2010 16:47
Mieszanka ziołowa stosowana przy leczeniu dychawicy oskrzelowej u dzieci.
4 łyżki pięciornika gęsiego
2 łyżki korzenia biedrzeńca
2 łyżki liści prawoślazu
1 łyżka ziela tymianku
1 łyżka owocu anyżu
1 łyżka owocu bzu czarnego
Zioła zmieszać,przygotować odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody.Podawać dziecku co 2 godziny kilka łyżek letniego naparu.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |