Nerwiakowłókniakowatość typu I (choroba von Recklinghausena).

Nerwiakowłókniakowatość typu I (NF-1; choroba von Recklinghausena) jest najczęstszą chorobą skórno-nerwową (fakomatozą). W populacji ogólnej występuje z częstością od 1/2500 do 1/4000. NF-1 jest chorobą genetycznie uwarunkowaną, dziedziczoną autosomalnie dominująco, o znanej lokalizacji chromosomalnej (17q11.2).

Do charakterystycznych objawów skórnych zalicza się rozsiane na skórze tułowia i kończyn brunatne plamy "kawy z mlekiem" (café-au-lait), piegowate nakrapiania o średnicy 2-3 mm w okolicach pachowych i pachwinowych, a u młodzieży i osób dorosłych - guzki podskórne, które w badaniu histologicznym wykazują utkanie nerwiaka lub nerwiakowłókniaka (neurofibroma).

Plamy café-au-lait są często jedynym objawem choroby u dzieci do 10. roku życia. Ze względu na ich częste występowanie u około 10-15% osób w ogólnej populacji, należy podkreślić, że jedynie stwierdzenie co najmniej 5 plam o średnicy >=5 mm przed okresem dojrzewania lub 6 plam o średnicy >=15 mm w późniejszym okresie stanowi kryterium diagnostyczne NF-1.

Szczególnym rodzajem guzów obwodowych pni nerwowych są nerwiakowłókniaki splotowate (neurofibroma plexiforme). Mogą one występować u chorych na NF-1 w każdym wieku, a ze względu na swoją wieloogniskową oraz różnorodną lokalizację sprawiają istotne problemy terapeutyczne. Niekiedy wrastają do kanału kręgowego, narządów wewnętrznych lub ucha środkowego i powodują znaczne zniekształcenia kości i deformacje kończyn.

U około 10-15% chorych na NF-1 rozwijają się glejaki nerwów wzrokowych, które rosnąc, mogą uciskać skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Z innych nowotworów występujących u chorych na NF-1 należy wymienić oponiaki mózgu i rdzenia kręgowego, gwiaździaki, rhabdomyosarcoma, pheochromocytoma i guz Wilmsa. Ze względu na możliwość rozwoju nowotworów pacjenci z NF-1 wymagają stałej opieki specjalistycznej.

U ponad 90% dzieci chorych na NF-1 w wieku młodzieńczym stwierdza się brązowe guzki siatkówki o typie hamartoma (guzki Lischa). Padaczka występuje u 10-15% chorych, a opóźnienie rozwoju psychoruchowego lub umysłowego - u 15-20%.


Źródło: www.mp.pl
Zdjęcie: www.mp.pl

nerwiak
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Już oceniłeś ten Artykuł.
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |