ChorobaJaskra
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Jaskra - choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Na jaskrę choruje na świecie ok. 67 mln osób, ponad 7 mln jest z tego powodu całkowicie niewidomych.

Rodzaje jaskry:

- Jaskra prosta
- Jaskra z normalnym ciśnieniem śródgałkowym
- Jaskra wtórna
- Jaskra z otwartym kątem przesączania
- Jaskra z zamkniętym kątem
- Jaskra ostra

Jaskra ostra pojawia się w wyniku gwałtownego zamknięcia kąta przesączania. Dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Chory widzi charakterystyczne tęczowe koła, odczuwa silne bóle oka (oczu) i głowy, nudności, wymiotuje i obficie się poci. Występuje zwolniona akcja serca. W wyniku badania okulistycznego można stwierdzić znaczne obniżenie ostrości wzroku, przekrwienie żylne gałki ocznej, obrzęk rogówki, spłycenie komory przedniej, rozszerzenie i nieruchomość źrenicy, przekrwienie lub zatarcie rysunku tęczówki, a także czasem białawe plamki pod powierzchnią torebki soczewki (plamy Vogta). Z powodu nieprzejrzystości ośrodków optycznych, dno oka jest czasami niewidoczne.

Jaskra podostra

Jaskra podostra - kąt przesączania nie jest zamknięty całkowicie, wobec czego ciśnienie śródgałkowe nie jest tak wysokie jak w przypadku ataku jaskry ostrej. Występują objawy w postaci kół tęczowych i obniżenia ostrości widzenia, jednakże są to objawy okresowe i poza nimi badanie czynności i hydrodynamiki oczu może nie wykazać odchyleń od stanu prawidłowego (wąski kąt przesączania stwierdzić można jedynie gonioskopowo). W przebiegu długotrwałej jaskry podostrej w kącie przesączania wytwarzają się zrosty, które doprowadzają do zmian destrukcyjnych, stałego wzrostu ciśnienia śródgałkowego, zmian w polu widzenia i zwyrodnień w nerwie wzrokowym. Leczenie zachowawcze w ostrym napadzie jaskry ma na celu odblokowanie kąta przesączania (najskuteczniejszym i najbardziej popularnym lekiem jest pilokarpina). Jeżeli pomimo leczenia ostry napad jaskry nie zostanie opanowany, należy bezzwłocznie wykonać operację przeciwjaskrową.

Jaskra barwnikowa

W diagnostyce jaskry wiodącą rolę odgrywa:

- pomiar ciśnienia śródgałkowego
- ocena tarczy nerwu wzrokowego
- badanie pola widzenia
- gonioskopia

Leczenie

- Farmakologiczne - zachowawcze
- Krople do oczu (parasympatykomimetyki - Pilocarpina
betablokery - Betoptic,optibetol (polski odpowiednik Betopticu), Oftensin, Betamann
inne - Trusopt, Azopt, Xalatan, Travatan)

Marihuana okazała się wg niektórych badań obniżać ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, ale nie jest stosowana klinicznie w leczeniu tej choroby. Jaskra może zaostrzać się po podaniu leków cholinolitycznych stosowanych np. w terapii parkinsonizmu.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

skurcze powiek, nudności, wymioty, ból głowy, ból oka, nie ostre widzenie, przymglenia, widzenie za mgłą, łzawienie

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Jaskra: okulary Oczywiście, to nie jest zwykła wada w ... Forum główne - Jaskra  28-01-2017 08:41
Choroby, Jaskra: diagnoza / ro ... Mojemu mężowi zdiagnozowano jaskrę. J ... Forum główne - Jaskra  27-11-2016 16:21
Jaskra - leczenie jaskry. Jak ... A gdzie znalazłeś jakieś wiarygodne i ... Forum główne - Jaskra  31-07-2014 09:00

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Zaburzenia widzenia to nie tylko ostrość widzenia lecz także problem z rozróżnianiem barw. Co to za choroba?


Ślepota...

Jaskra, to poważna choroba oczu, która polega na powolnym zamieraniu nerwu wzrokowego, a  której rozwój jest w większości przypadków podstępny i bezobjawowy. Dlateg...

Jaskra to schorzenie oczu, które doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przyczyną owej choroby jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, na co składa się szereg czynnik&oacut...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

16-12-2010 13:50
13-12-2010 15:38

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |