ChorobaOtyłość
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów.

BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością.

Wskaźnik Masy Ciała obliczamy wg poniższego wzoru:

BMI = masa ciała [kg] / wzrost2 [m2]

Osoby o BMI przekraczającym 25 kg/m2 mają nadwagę, przy BMI od 30 kg/m2 mówimy o otyłości.

Z otyłością powiązana jest cała gama innych chorób. Najczęściej występującą chorobą u osób otyłych jest cukrzyca typu II (szacuje się, że cierpi na nią około 80% ludzi otyłych). Inną chorobą powiązaną jest nadciśnienie, nadmierny poziom cholesterolu we krwi, miażdżyca. Osoby, z BMI powyżej 25 bardzo często cierpią na choroby związane z sercem. Niedokrwienie tego organu występuje u około 40% pacjentów, u których indeks masy ciała przekracza wartość 25. Niewydolność serca, również często występująca u otyłych, może spowodować problemy z oddychaniem, co w konsekwencji może doprowadzić do niedotlenienia i zgonu. Kości i stawy, które są obciążone nadmiernym ciężarem organizmu, bardzo często narażone są na uszkodzenia.

W konsekwencji niejednokrotnie dochodzi do zwyrodnień stawów. Ponadto u osób otyłych nierzadko dochodzi do złamań i zwichnięć. Inną zmorą otyłych są żylaki kończyn dolnych. Badania potwierdziły również, że osoby z nadmierną wagą o wiele bardziej narażają się na: udarów mózgu, nowotworów, bezpłodności, kamienicy pęcherzyka żółciowego. Stwierdzono też, że otyłość skraca życie.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

jak radzicie sobie z chorobą?   Pacjent  15-01-2020 11:05
Otyłość - jak sobie radzicie z ... Wydaje mi się, że podstawą walki z na ... Forum główne - Otyłość  23-10-2018 09:35
Choroby, Otyłość: Chcę aby mój ... Oczywiście dieta i ćwiczenia to główn ... Forum główne - Otyłość  31-01-2018 15:42

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Pojawiła się nowa metoda odchudzania i wydaje sie rozwiazaniem dla osób którzy próbowali już wszystkiego.

 ...

Momenty w których kobieta może przytyć, są powtarzalne i wynikają z określonych ważnych do ustalenia czynników. Poznaj je!

...

Dziś mamy tłusty czwartek. Czeka nas wiele kalori.. nie zdrowych ale taka tradycja. Jak je później spalić?

 

Pąc...

Kto nie nigdy nie był w skórze grubasa, nie wie jak trudny w ich sytuacji bywa udany zadowalający seks.

 

Więcej...

Twoja kobieta jest przy kości lub takie właśnie bardziej Ci się podobają? Nie masz się czego wstydzić! Dowiedz...

pełna lista Nowi użytkownicy

małe miasteczko
skoczów
Warszawa
Gdynia
Gela Sycylia

wszystkie Najnowsze lekarstwa

12-01-2011 14:54
28-12-2010 11:51
21-07-2010 10:47
27-04-2009 11:35

STATYSTYKI

zdjęć7596
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18890
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. | Sklep dla Zdrowia oferuje: Sklep Dla Zdrowia oferuje naturalne witaminy, dla zdrowia. | Wysokiej jakości trampoliny ogrodowe i akcesoria w cenie z przesyłką. | Wysokiej jakości zabawki edukacyjne tanio już w sprzedaży. |