Forum
Rośliny lecznicze
Autor tematu Marcel (1142)
05-09-2009 12:20
Hipokrates.

Uses/indications: Zaparcia, wzdęcia, zaburzenia trawienia. Środek tradycyjnie stosowany pomocniczo do zmniejszenia nadwagi.
Contraindication: Niedrożność jelit i dróg żółciowych, ostre schorzenia zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle brzucha nieznanego pochodzenia, nadwrażliwość na promienie UV, okres ciąży i karmienia, wiek dzieci poniżej 12 lat.
Środki ostrożności: Ze względu na korę kruszyny mieszanki nie powinno się stosować dłużej niż 7-10 dni bez porozumienia z lekarzem. Ze względu na zawartość dziurawca możliwe jest działanie fotouczulające. U osób o jasnej karnacji skóry nie zaleca się ekspozycji na światło słoneczne.
Interakcje: Przy stosowaniu dłuższym niż zalecane lub równocześnie z korzeniem lukrecji lub środkami moczopędnymi może nastąpić niedobór potasu, który powoduje wzmożone działanie glikozydów nasercowych oraz wpływa na działanie środków przeciwarytmicznych.

Action: Napar z mieszanki ziołowej Hipokrates ma działanie przeczyszczające, żółciopędne i rozkurczowe. Powoduje to przejściowy spadek masy ciała.
Działania niepożądane: U osób wrażliwych mogą nastąpić dolegliwości kurczowe żołądka i jelit.

05-09-2009 12:29
Sclerosan.

Składniki mieszanki działają przeciwmiażdżycowo,obniżają ciśnienie tętnicze krwi,zwiększają napięcie naczyń obwodowych,działają rozkurczająco,przyspieszają przemianę materii.
Mieszanka jest zalecana przy miażdżycy,nadciśnieniu tętniczym,zaburzeniach krążenia obwodowego.
05-09-2009 12:53
Przygotowanie ziół do użycia.

Herbatki ziołowe.

ZAPARZANIE WRZĄTKIEM LUB NAPARY.
Przepisaną ilość świeżych pokrojonych ziół umieścić w szklanym kubku lub innym nie metalowym naczyniu.Wodę zagotowuje się,zdejmuje z palnika i zalewa się nią przygotowane zioła.
Świeże ziele pozostawia się do naciągnięcia na krótko [ wystarczy pół minuty ].Herbatka musi mieć zupełnie jasną barwę:jasnożółtą lub jasnozieloną.
Ziele suszone pozostawia się nieco dłużej do naciągnięcia [1-2 minut ].Tak przygotowana herbatka rzeczywiście służy zdrowiu.

Korzenie zalewa się przepisaną ilością wody zimnej,krótko zagotowuje i pozostawia na 3 minuty do naciągnięcia.Dzienną ilość herbatki wlewa się do termosu i pije porcjami w ciągu dnia zgodnie z podanymi wskazówkami.
Zwykle bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół na 1/4 litra wody [1 szklanka],a w innych przypadkach należy postępować według wskazówek podanych na opakowaniach.

WYCIĄG NA ZIMNO.
Niektóre zioła[np.ślaz,jemioła,tatarak] nie mogą być zaparzane gorącą wodą ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury straciły by swoje właściwości lecznicze.Herbatki z tych ziół sporządza się na zimno i odstawia na 8-12 godzin[na noc].Następnie zlewa się uprzednio przepłukane gorącą wodą.
Jednakże za najlepszą formą stosowania ziół leczniczych uważa się wyciągi na zimno zmieszany z naparem.Zioła nastawia się na zimno na noc biorąc połowę przepisanej ilości wody,rano cedzi się.Pozostałość ziół zalewa się teraz gorąca drugą częścią wody i znowu cedzi.Następnie miesza się wyciąg na zimno z naparem.Dzięki takiemu przygotowaniu herbatki uzyskuje się substancje czynne,które rozpuszczają się tylko w zimnej wodzie jak i te które są rozpuszczalne w wodzie gorącej.
05-09-2009 13:04
Nalewka [wyciąg].

Nalewki są wyciągami,które uzyskuje się stosując 38-40% wódkę żytnia lub owocową.Butelkę lub inne opakowanie szklane dające się zamknąć szczelnie,napełnia się luźno ziołami aż po szyjkę i zalewa wódką.Naczynie dobrze się zamyka i pozostawia w ciepłym miejscu [około 20 stopni] na 14 dni lub dłużej,często wstrząsając,a następnie zlewa się wyciąg i pozostałość wyciska.Nalewki stosuje się wewnętrznie zażywając krople rozcieńczone herbatką oraz zewnętrznie do okładów i nacierań.
05-09-2009 13:12
Świeży sok.

Świeże soki z roślin leczniczych zażywa się kroplami lub stosuje się je do delikatnego smarowania chorych miejsc.Do otrzymania soku używa się sokowirówkę,która rozdrabnia rośliny i jednocześnie wyciska sok.
Najlepiej jest codziennie przygotować świeżą porcje soku.Soki można przechowywać przez kilka miesięcy w lodówce w ściśle wypełnionych zamkniętych małych buteleczkach.

Papka ziołowa.

Papkę sporządza się rozcierając liście i łodygi wałkiem do ciasta na drewnianej desce.Papkę rozsmarowuje się na lnianej ścierce i przykłada na chore miejsce,zawiązuje chustą i utrzymuje w cieple.Taki okład można zostawić na noc.
05-09-2009 13:19
Ziołowy kompres parowy.

W garnku zagotować wodę do wrzenia,umieścić nad nią sito ze świeżymi lub suszonymi ziołami i przykryć.Po pewnym czasie rozmoczone ciepłe zioła zawinąć w rzadkie płótno i przyłożyć na chore miejsce.Przykryć wełnianą chustą i obwiązać następnymi chustami.Nie można dopuścić do uczucia chłodu.
Bardzo skuteczne są kompresy parowe ze skrzypu.Kompres parowy trzyma się dwie godziny lub pozostawia na noc.
05-09-2009 13:29
Maści i oleje.

Cztery kopiaste garście ziół drobno pokroić.Rozgrzać 500g. wieprzowego smalcu nie solonego tak jak do smażenia kotletów.Z mieszać zioła z gorącym tłuszczem,pozostawić na ogniu tak by trochę skwierczał,zdjąć patelnie z kuchenki,przykryć i odstawić na noc do ostygnięcia.Następnego dnia całość lekko podgrzać ,przecedzić przez lniana ściereczkę i jeszcze ciepłą masę nałożyć do przygotowanych szklanek lub słoiczków.

Oleje przygotowuje się w następujący sposób:Butelkę napełnia się luźno kwiatami lub zielem aż po szyjkę,zalewa wyciskanym na zimno olejem z oliwek na dwa palce ponad poziom ziół lub kwiatów i pozostawia się przez 14 dni na słońcu lub w pobliżu pieca.
05-09-2009 13:41
Kąpiele ziołowe

KĄPIEL CAŁKOWITA.
Odpowiednie zioła zalewa się na zimno na noc.Na jedną kąpiel bierze się jedno pełne wiadro [ 6-8 litrów [ zupełnie świeżych ziół lub 200g.suszonych.Następnego dnia całość podgrzewa się i wlewa do wody przeznaczonej do kąpieli.Kąpiel winna trwać 20 minut.Serce musi znajdować się powyżej lustra wody.Po kąpieli nie należy wycierać ciała lecz owinąć się ręcznikiem i położyć na godzinę do łóżka.

Półkąpiel [ nasiadówka ]
Na jedną półkapiel bierze się tylko pół wiadra świeżych ziół albo 100g.suszonych i postępuje w taki sam sposób jak powyżej.Woda do kąpieli musi sięgać pod nerki.Należy przestrzegać wskazówek podanych dla poszczególnych ziół.
Woda po kąpieli lub półkąpieli może być po podgrzaniu użyta jeszcze dwukrotnie.
05-09-2009 13:57
Kiszenie ziół [weki].

Potrzebne są słoiki ze szczelnym zamknięciem możliwie tak szerokie ,aby można było sięgać do nich łyżką;nie za duże,gdyż po otwarciu nie można przechowywać kiszonki dłużej niż 3-4 tygodni w lodówce.
Do naczynia wkłada się drobno pokrajane,czyste zioła i uciska tak mocno,jak tylko to możliwe.Następnie zaszczepia się każde naczynie łyżeczką świeżej serwatki lub soku z kiszonej kapusty i uzupełnia wodą do pełna tak aby nie było powietrza pomiędzy ziołami.Całość winna sięgać około 2 cm. poniżej krawędzi naczynia.Słoiki pozostawia się na 2 dni w cieple aż do rozpoczęcia fermentacji.Ponieważ fermentacja jest burzliwa pod słoiki należy podstawić talerzyki.Po 2 dniach przenosi się naczynia do piwnicy.Fermentacja kończy się po 5-6 tygodniach.
Kwaszone produkty zalecane są zwłaszcza ludziom chorym na raka.
Warmia
05-09-2009 16:06
Z chrzanu można zrobić nalewkę,która przyniesie ulgę przy reumatyzmie,bólach mięśniowych oraz kręgosłupie.
Przepis:
6 łyżek startego chrzanu wsypać do słoika,wlać1/2litra wódki,postawić w kuchni na kilka dni,codziennie wstrząsnąć,następnie przecedzić i codziennie smarować bolące miejsca.
25-09-2009 23:47
Zioła szwedzkie p.Marii Treben.

Skład : aloes, arcydzięgiel, manna, rabarbar, senes, teriak, dziewięćsił, kurkuma, kamfora, mirra, szafran

Dzięki tej mieszance ziół przygotujesz samodzielnie tinkturę leczniczą. Leczy ona niezliczoną ilość schorzeń. Stosować można ją od wewnątrz jak i od zewnątrz.

Zioła zalać 1,5 litra 38%-40% alkoholu. Odstawić je na 14 dni w ciepłe miejsce (ok. 25 stopni Celsjusza). Codziennie mieszankę należy wstrząsnąć. Po 14 dniach mieszankę odcedzić i zlać do ciemnych buteleczek, zamknąć i trzymać w chłodzie. Tak przygotowana nalewka może leżeć kilka lat.

Stosowanie:

Profilaktycznie zaleca się przyjmować1 łyżeczkę nalewki rano i wieczorem, rozcieńczoną wodą.

Przy różnego rodzaju niedomaganiach - 3 łyżeczki dziennie. W razie poważniejszej choroby 2-3 łyżki stołowe dziennie (1 dawkę należy podzielić na dwie porcje i pić przed i po posiłku)

Uwaga! Zawsze nalewkę należy przyjmować po rozcieńczeniu

Okłady

Miejsce na które będzie położony okład należy nasmarować dowolną tłustą maścią. Nalewką należy zwilżyć gazę lub ligninę i przyłożyć w chore miejsce. Następnie przykryć okład kawałkiem folii i zawinąć bandażem. Trzymać minimum 2 godziny a jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna można i dłużej, nawet całą noc.

W przypadku wystąpienia uczulenia należy przerwać stosowanie nalewki.




Wg Starego Rękopisu zioła Marii Treben mają następujące działanie:

1. Częste wąchanie szwedzkich ziół, zwilżanie nimi czubka głowy lub przykładanie na głowę ściereczki zmoczonej w ziołach usuwa bóle i zawroty głowy, wzmacnia pamięć i usprawnia funkcje mózgu.

2. Zioła szwedzkie pomagają przy zmętnieniu, zaczerwienieniu i wszystkich dolegliwościach oczu, nawet wtedy, gdy występuje stan zapalny, gdy wzrok jest osłabiony, a widzenie zaburzone. Zapobiegają one również skutecznie powstawaniu jaskry, jeżeli w odpowiednim czasie zwilża się delikatnie nalewką kąciki oczu lub, po uprzednim natłuszczeniu powiek, kładzie na zamknięte oczy lnianą ściereczkę zwilżoną nalewką.

3. Krosty i wysypki wszelkiego rodzaju, a także strupy w nosie lub gdziekolwiek na ciele mogą być wyleczone, jeśli się je często i dokładnie zwilża nalewką.

4. Gdy boli ząb należy rozcieńczyć łyżkę stołową nalewki niewielką ilością wody i płukać jamę ustną, przetrzymując w niej płyn przez pewien czas. Można też zwilżać bolący ząb szmatką nasączoną nalewką. Ból zęba ustępuje, a stan zapalny cofa się.

5. Pęcherze na języku lub wszelkie inne uszkodzenia należy starannie nawilżać ziołami szwedzkimi, dzięki czemu wyleczenie nastąpi w krótkim czasie.

6. Przy zapaleniu lub zranieniu gardła, gdy utrudnione jest połykanie pokarmów stałych i płynów, należy rano, w południe i wieczorem zażywać po kilka kropli nalewki wolno ją łykając. Dzięki niej palenie w gardle ustąpi i gardło będzie znów zdrowe.

7. Jeśli ktoś ma skurcze żołądka, to przy każdym ataku powinien zażywać jedną, pełną łyżkę stołową nalewki.

8. Przy kolce należy zażyć trzy, pełne łyżki nalewki, powoli jedna po drugiej i niebawem czuje się, że ból mija.

9. Dzięki nalewce z ziół szwedzkich, która działa wiatropędnie ustępują wzdęcia, dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Nalewka pomaga też przy zaparciach.

10. Są one dobrym lekiem żołądkowym w przypadku złego trawienia.

11. Pomagają również przy bólach woreczka żółciowego. Zażywa się je codziennie rano i wieczorem po łyżce stołowej, a na noc robi się okłady. Wszystkie bóle szybko mijają.

12. Przy obrzękach, przez sześć tygodni zażywa się rano i wieczorem po jednej łyżce stołowej kropli rozcieńczonych białym winem.

13. Przy bólach i szumie w uszach, wkłada się do ucha wacik zwilżony ziołami szwedzkimi. Zabieg ten jest bardzo skuteczny; czasami może nawet przywrócić utracony słuch.

14. Gdy kobieta ma bóle macicy, podajemy jej przez trzy dni rano po jednej łyżce nalewki w czerwonym winie. Pół godziny po zażyciu kropli chora Powinna pójść na spacer, po czym może zjeść śniadanie, lecz bez mleka. Zioła szwedzkie nie powinny być łączone z mlekiem.

15. Aby ułatwić poród, w ostatnich 14 dniach ciąży podaje się rano i wieczorem po jednej łyżce. Aby Przyspieszyć bezbolesne uwolnienie łożyska podaje się Położnicy, co dwie godziny łyżeczkę do kawy nalewki, tak długo, aż łożysko odejdzie.

16. Gdy podczas wydzielania mleka po porodzie wystąpi zastój pokarmu i w skutek tego dojdzie do zapalenia piersi należy przykładać wilgotne ściereczki nasycone nalewką i dolegliwości szybko ustępują.

17. Krople pomagają w leczeniu wietrznej ospy. Dzieciom podaje się w zależności od wieku, odpowiednią ilość kropli rozcieńczonych wodą. Kiedy strupki zaczynają przysychać należy je często zwilżać nalewką, dzięki czemu nie pozostaną po nich żadne blizny i ślady.

18. Dzieci i dorośli mogą stosować je przeciw robakom, a nawet przeciw tasiemcom których można się dzięki temu pozbyć. Dawki dla dzieci Powinny być odpowiednie do wieku. Szmatkę nawilżoną nalewką zawiązuje się na pępku i pilnuje, aby cały czas była wilgotna.

19. Przy żółtaczce można pozbyć się szybko wszystkich dolegliwości zażywając trzy razy dziennie łyżkę stołową kropli i robiąc okłady na opuchniętą wątrobę.

20. Zioła szwedzkie pomocne są przy hemoroidach, leczą nerki, usuwają wszystkie złe płyny z organizmu, wyprowadzają z melancholii i depresji, pobudzają apetyt i trawienie.

21. Leczą one także guzy krwawnicze (hemoroidy), jeśli na początku często się je nawilża i rozmiękcza stosując krople doustnie, przed snem. Zewnętrznie należy przykładać wacik nasycony nalewką. Powoduje to zwiększenie płynności krwi oraz przeciwdziała pieczeniu i swędzeniu.

22. Przy omdleniach należy choremu w koniecznym przypadku otworzyć usta i podać jedną łyżkę kropli, a chory szybko dojdzie do siebie.

23. Środek ten usuwa też bóle spastyczne. w krótkim czasie po podaniu kropli bóle przestają dokuczać.

24. Przy gruźlicy, należy zażywać nalewkę codziennie rano, na czczo, przez okres sześciu tygodni.

25. Gdy występują zaburzenia miesiączkowania i brak jest krwawienia lub gdy jest ono nadmierne, należy zażywać krople przez trzy dni i powtórzyć to 20 razy, a wszystko powróci do normy.

26. Środek ten pomaga także przy białych upławach.

27. Gdy ktoś cierpi na padaczkę należy mu podać nalewkę. Chory powinien zażywać ten środek ponieważ wzmacnia on zarówno zaatakowane nerwy jak i cały organizm oraz usuwa wszystkie choroby.

28. Leczy porażenia, usuwa zawroty głowy i mdłości.

29. Leczy także zaognione ślady po ospie i różę.

30. Gdy ktoś cierpi na gorączkę, ma temperaturę lub dreszcze, jest bardzo osłabiony dajemy mu łyżkę stołową kropli i chory, jeśli jego organizm nie jest obciążony innymi lekami, w krótkim czasie dochodzi do siebie. Puls powraca do normy i jeśli nawet temperatura była bardzo wysoka, to chory wkrótce poczuje się lepiej.

31. Krople leczą także raka, blizny po ospie, brodawki i popękane dłonie. Gdy rana jest stara i ropiejąca lub pokryta „dzikim mięsem”, należy przemyć ją dokładnie białym winem, a następnie przyłożyć ściereczkę zwilżoną kroplami. Znikają nowotwory, ustępują bóle, znika "dzikie mięso", a rana zaczyna się goić.

32. Leczą one wszystkie rany, cięte lub kłute, jeśli tylko często się je zwilża. Należy wziąć lnianą szmatkę, nasączyć ją nalewką i przykryć ranę. W krótkim czasie ból ustępuje, nie dochodzi do zapalenia ani gnicia. Goją się nawet stare rany postrzałowe. Jeśli są dziury, to wstrzykujemy krople do rany, którą wcześniej należy oczyścić. Gdy na ranę pilnie przykłada się szmatkę zwilżoną nalewką, gojenie następuje w krótkim czasie.

33. Nalewka usuwa wszystkie blizny, nawet zastarzałe, zranienia i cięcia, jeśli tylko nawilżymy je czterdziestokrotnie. Wszystkie rany leczone tym sposobem nie pozostawią żadnych blizn.

34. Leczą one także przetoki, nawet jeśli wydają się one nieuleczalne; mogą one być nawet bardzo stare.

35. Leczą również oparzenia spowodowane przez ogień, gorącą wodę lub tłuszcz. Oparzone miejsce należy ciągle starannie nawilżać kroplami. Nie utworzą się wtedy żadne pęcherze, gdyż jest odprowadzany nadmiar ciepła. Można też wyleczyć ropiejące pęcherze.

36. Działają one przeciwko guzom i plamom, które mogą być wynikiem ucisku lub uderzenia.

37. Ten kto je bez apetytu może dzięki nim odzyskać utracony smak.

38. Szwedzkie zioła przy dużej niedokrwistości przywracają utracone rumieńce. Jeśli krople zażywa się codziennie rano przez odpowie- dni okres czasu, oczyszczają one krew, mają działanie krwiotwórcze, a także poprawiają krążenie.

39. Bóle reumatyczne kończyn ustąpią, gdy będzie się zażywać krople rano i wieczorem, a na bolące miejsca przykładać szmatki zwilżone nalewką.

40. Leczą odmrożone ręce i nogi, jeśli nawet powstały otwarte rany. Tak często jak tylko możliwe, ale szczególnie na noc, należy przykładać na odmrożone miejsca ściereczkę zwilżoną nalewką.

41. Na bolące odciski przykłada się waciki zwilżone nalewką i pilnuje, aby bolące miejsca cały czas były wilgotne. Po trzech dniach bolące odciski odpadną same lub zmiękną do tego stopnia, że będzie je można bezboleśnie usunąć.

42. Krople leczą także rany powstałe wskutek pogryzienia przez wściekłe psy i inne zwierzęta. Użycie kropli powoduje gojenie się ran i unieszkodliwienie wszelkich toksyn. Na rany należy przykładać szmatkę zwilżoną kroplami.

43. Przy dżumie i innych zakaźnych chorobach należy zażywać nalewkę często w ciągu dnia. Leczy ona wrzody, guzy i pęcherze dżumy, nawet wtedy, gdy występują one w gardle.

44. Ten kto źle śpi powinien zażyć krople przed położeniem się spać. Przy bezsenności na tle nerwowym należy przyłożyć na serce szmatkę zwilżoną rozcieńczonymi kroplami.

45. Zażycie dwóch łyżek nalewki pomaga pijanemu wytrzeźwieć.

46. Kto zażywa krople codziennie rano i wieczorem nie potrzebuje żadnych innych lekarstw, ponieważ zioła szwedzkie wzmacniają cały organizm,odświeżają nerwy i krew, usuwają drżenie rąk i nóg. Mówiąc krótko, zapobiegają wszystkim chorobom. Ciało jest prężne, a twarz młodzieńcza i piękna.

źródło:Apteka Pana Boga Maria Treben.

04-10-2009 03:01
Traganek.

Od ponad 2000 lat traganek jest obecny w tradycyjnej medycynie chińskiej,gdzie używa się go do równoważenia siły życiowej zwanej Qi.Chińska nazwa tego zioła ,,huang Qi,, [żółty przywódca]odzwierciedla wiarę w jego lecznicze właściwości.

Właściwości.
*zwiększa odporność organizmu.
*ułatwia zwalczane infekcji dróg oddechowych.
*wzmacnia układ odpornościowy osób przechodzących terapie antynowotworową.

Co to jest.
W traganku znajduje się wiele substancji,które pobudzają układ odpornościowy organizmu.Roślina ta jest spokrewniona z lukrecją i groszkiem.Traganek pochodzi z Chin i jest tam od dawna stosowany,w Polsce rośnie dziki gatunek należący do tego rodzaju-traganek szerokolistny,który też ma właściwości lecznicze.Bladoróżowe kwiaty o słodkawym zapachu i subtelna budowa chińskiego traganka sprawiają wrażenie,że roślina ta jest delikatna,a w rzeczywistości jest bardzo wytrzymała.

Działanie.
Traganek wpływa korzystnie na zdrowie,wzmagając odporność,wytrzymałość i żywotność oraz poprawiając ogólne samopoczucie.Jest także przeciwutleniaczem,czyli potrafi zapobiegać uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki i naprawić je.Preparaty otrzymywane z traganka można bez obaw przyjmować razem z lekami.

Działanie zapobiegawcze.
Traganek jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu przeziębień,grypy,zapalenia oskrzeli i zatok.Roślina ta podobnie jak jeżówka,potrafi niszczyć groźne bakterie już przy pierwszych objawach infekcji górnych dróg oddechowych.Jeśli choroba się rozwinie,pomaga skrócić czas leczenia.Pomaga też zmniejszyć szkodliwy wpływ nadmiernego stresu na zdrowie człowieka.

Dodatkowe korzyści.
Traganka używa się powszechnie w Chinach do wzmacniania układu odpornościowego pacjentów chorych na raka,którzy przeszli naświetlania lub chemioterapię.Coraz częściej jest używany w Europie.Traganek wzmaga wytwarzanie limfocytów T,makrofagów,komórek NK i innych komórek układu odpornościowego oraz interferonu..Chroni też szpik kostny przed zmniejszającym odporność działaniem naświetleń,chemioterapii,trucizn,wirusów.
Traganek rozszerza też naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi,dzięki czemu może skutecznie zwalczać nadmierne pocenie się oraz nadciśnienie .Wyniki badań wskazują że może działać korzystnie na serce.
Stosowanie.

DZIAŁANIE.
Wzmacnianie układu odpornościowego-200mg.wyciągu z traganka 2x dziennie przez 3 tygodnie,a w następnych okresach trzytygodniowych kolejno stosować jeżówkę ,czepotę i pau d'arco.
Ostre zapalenie oskrzeli-200mg.4x dziennie aż do ustąpienia ostrych objawów.Należy wybrać preparat o typowych proporcjach-0,5% glikozydów i 70% polisacharydów.

Sposób użycia.
Traganka można przyjmować o dowolnej porze dnia przed posiłkiem lub po jedzeniu.

Skutki uboczne.
Traganka stosuje się w Chinach od tysięcy lat i nie zanotowano dotąd żadnych skutków ubocznych.

Rozmaitości.
W czasie badań wykazano że traganek może być skuteczny w chorobach serca.Pierwsze badanie dowiodło że podanie Traganka pacjentowi w ciągu 36 godzin od wystąpienia zawału serca zwiększa wydolność lewej komory serca,pompując utlenioną krew do organizmu.Drugie badanie dowiodło że Traganek może zapobiegać napadom choroby wieńcowej,podobnie jak nifedypina ,lek przepisywany często osobą cierpiącym na tę chorobę.Okazała się że Traganek dawał lepsze rezultaty niż nifedypiona.
Dla wzmocnienia właściwości zdrowotnych traganka często łączy się go z żeń-szeniem,lukrecja i jeżówką.


20-01-2010 06:57
Stewia.

Substancja zawarta w liściach stewii jest 300x słodsza od cukru spożywczego.Wystarczy liście wysuszyć,rozdrobnić i mamy gotowy słodzik,Jedna łyżeczka skruszonych liści wystarcza do posłodzenia 1 litra herbaty.Można ją stosować do marynat,wypieków,można ją gotować.
Zioło ma też właściwości lecznicze:obniża ciśnienie krwi,działa przeciwpróchniczo,wspomaga utratę wagi poprzez redukowanie apetytu,jest zalecana przy grypie i przeziębieniu.Stosowana miejscowo na skórę poprawia jej wygląd ,leczy trądzik,łojotok i egzemy.
Można ją uprawiać w doniczce.
Naturalny region występowania stewii to Paragwaj,Brazylia.
Dobra dla nadciśnieniowców.
Doświadczenia prowadzone w Tajpeji dowiodły że stosowanie doustne Stewii po 3 miesiącach nastąpiło zauważalne obniżenie ciśnienia krwi.Efekt ten utrzymywał się przez około 1 roku bez żadnych skutków ubocznych i zauważalnych zmian w parametrach krwi.
Atrakcja dla diabetyków
W szpitalu Uniwersytetu Aarhus w Danii przeprowadzono badania,w których stwierdzono,że stewiozyd z Stewii mógłby być stosowany w leczeniu cukrzycy typu II.Stwierdzono również że stężenie cukru we krwi po zażyciu Stewii podczas posiłku sprowadza stężenie glukozy do poziomu ,,blisko normalnego,,Sugeruje się również że może pomagać chorym w odstawianiu insuliny.Stwierdzono także że Stewia w połączeniu z Czarną Jagodą pomaga w przypadku chorobliwego łaknienia cukru.
Działa przeciwpróchniczo
Wydział stomatologii Uniwersytetu w Illinois podaje ,że stewiozyd,chociaż jest silniejszym słodzikiem,nie powoduje rozwoju próchnicy i hamuje wzrost płytki nazębnej.Właściwości przeciwpróchnicze Stewii dają interesujące możliwości zapobiegania próchnicy u dzieci.
Dobra na grypę i przeziębienia.
Liście Stewii zawierają różne witaminy i składniki mineralne łącznie z Wit.A i C,rutyną,cynkiem,magnezem i żelazem.Stosujący Stewię informowali o zmniejszone częstotliwości zapadania ma grypę i przeziębienie.Używa się jej też do zmniejszania apetytu,oraz do ograniczenia uzależnienia tytoniu i alkoholu.
Przyspiesza także gojenie ran i zadrapań.
Wyniki badań przeprowadzonych przez japoński Uniwersytet Nixon wskazują że stosowanie Stewii [stewiozyd] miejscowo na nowotwór skóry hamuje jego rozwój.
Nie wszyscy słodzą stwiią.
USA,Australia i Europa nie zaakceptowały stewii jako środka słodzącego z przyczyn ekonomicznych,stanowi bowiem ona bowiem bardzo silną konkurencje dla syntetycznych słodzików.
Obecnie roślina ta jest szeroko stosowana w krajach Azji i Ameryki południowej.

Ps.
W Polsce jest prowadzona szkółka hodowli Stewii.W Łosicach w województwie mazowieckim.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |