ChorobaLęk
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Lęk - powracające regularnie uczucie lęku, utrzymujące się przez dłuższy czas, nosi nazwę nerwicy lękowej. W przypadku uczucia strachu, pojawiającego się nagle w postaci ataku z dodatkowymi dolegliwościami, takimi jak przyspieszone bicie serca lub poty, mówimy o ataku paniki.

Termin lęk stał się wieloznaczny, co utrudnia jego używanie i porozumienie. O innym lęku mówią klinicyści, neurofizjolodzy, filozofowie (np. egzystencjaliści), o innym reprezentanci różnych szkół psychologicznych. Konieczna jest więc pewna terminologiczna ostrożność. Czym innym jest lęk jako objaw psychopatologiczny, czym innym jako pewna cecha osobowości (względnie stała!), jako opis czy metafora ludzkiego losu, wreszcie jako teoretyczne pojęcie psychoanalizy.

Ocenia się, że stany lękowe występują u 2-3% społeczeństwa, przy czym u kobiet mniej więcej dwa razy częściej niż u mężczyzn. Uczucie lęku pojawia się nagle i nie można się go pozbyć, używając racjonalnych argumentów. Strach jest naturalną reakcją na określone sytuacje życiowe. Strach sygnalizuje świadomości: uwaga, niebezpieczeństwo! i jest czynnikiem ochronnym. Dopiero wtedy, gdy stany lękowe przekroczą pewne granice, należy uznać je za chorobowe.

Nie można dać się zwieść takim choćby twierdzeniom, że każdy lęk jest stanem chorobowym, że lęk jest „uniwersalnym sygnałem” zagrożenia organizmu, czy że w bardzo podobny sposób może się manifestować cieleśnie. Przykładową listę takich somatycznych przejawów lęku zamieszczamy zresztą poniżej:

• przyspieszenie czynności serca lub uczucie kołatania
• wzrost ciśnienia tętniczego
• poczucie omdlewania, zasłabnięcia
• zawroty głowy
• skrócenie oddechu
• trudności w przełykaniu, uczucie dławienia, ucisku w gardle
• suchość w ustach
• nudności, bóle brzucha, parcie na stolec
• częste oddawanie moczu
• pocenie się, mokre/chłodne ręce i stopy
• mrowienie i drętwienie
• fale zimna i gorąca
• niepokój ruchowy, „miękkie nogi”



(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)


Objawy

duszności; uczucie dławienia w gardle; przyspieszony rytm serca; wrażenie ucisku na klatkę piersiową; niepokój, dreszcze, mrowienie w rękach, nogach i twarzy; nudności, wymioty; poty, pocenie się rąk; utrata głosu; trudności w przełykaniu; parcie na pęcherz, biegunka; zakłócenia snu.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Czego się boicie najbardziej? Uważam, że strach to nieodłączny part ... Forum główne - Lęk  16-12-2015 17:33
Czy macie jakieś wypróbowane s ... Najlepszym sposobem leczenia lęku jes ... Forum główne - Lęk  16-12-2015 17:32
Choroby - Lęk - leczenie lęku ... Czy w ogóle stosujecie leki przeciwlę ... Leczenie, lekarstwa  24-08-2015 15:51

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Występują różne rodzaje stanów lękowych. Powracające regularnie uczucie lęku, utrzymujące się przez dłuższy czas, nosi nazwę nerwicy lękowej. W przypadku uczucia strachu, pojawiająceg...

Objawy

Ocenia się, że stany lękowe występują u 2-3% społeczeństwa, przy czym u kobiet mniej więcej dwa razy częściej niż u mężczyzn. Stany lękowe - z wyjątkiem fobii - ...

pełna lista Nowi użytkownicy

domem mym podmorska toń
Lublin

wszystkie Najnowsze lekarstwa

17-12-2010 11:06

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |