ChorobaNerwica
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Nerwica - leczenie nerwicy - Zaburzenia nerwicowe zwane potocznie nerwicami - grupa zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitej symptomatyce, definiowana jako zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących w tym samym czasie i powiązanych ze sobą wzajemnie.

Charakterystyczne jest to, że chory często zdaje sobie sprawę z absurdalności swoich objawów (natręctw, fobii) czy braku podstaw swoich objawów somatycznych, jednakże zmuszony jest do ich powtarzania. Między innymi ta cecha - krytycyzm wobec swoich objawów - różni nerwicę od psychozy.

Co to dokładnie jest ta nerwica ?

Nerwica jest terminem potocznym. W najnowszej klasyfikacji chorób obowiązującej aktualnie w Europie nie używa się już tej nazwy. Mówi się w tym przypadku o zaburzeniach nerwicowych (lękowych), które mogą występować pod różnymi rodzaju postaciami.

Jest to oczywiście specyficzna i przykra reakcja obronna organizmu na sytuacje stresowe, zwłaszcza te bardzo przewlekłe. Nerwica jest zaburzeniem, które znacząco utrudnia a nawet bardzo często wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie człowieka w życiu społecznym, zawodowym lub rodzinnym.

W zaburzeniach nerwicowych dominującym objawem jest lęk (dlatego używa się również pojęcia zaburzenia lękowe). Lęk, którego w sposób racjonalny uzasadnić się nie da.

Lęk w nerwicy może mieć różnego rodzaju oblicza np. panika, martwienie się, kołatanie serca, kula w gardle, zawroty głowy, obawa przed śmiercią, zasłabnięcia. Zachowanie wtedy chorego, choć może być znacznie zaburzone, mieści się zazwyczaj w „granicach tzw. normy”, jednak lęk, który nie ma przyczyny jest dla otoczenia czymś teatralnym a nawet śmiesznym.

Należy dodać, że nie każda sytuacja stresowa często doprowadza do nerwicy.
Wystąpienie nerwicy zależy zarówno od siły i rodzaju urazu psychicznego, jak i osobniczej odporności układu nerwowego i cech osobowości danego człowieka. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa jego stresogenny tryb życia czy też ogólne przemęczenie organizmu.

Co jest powodem występowania nerwicy (zaburzeń nerwicowych)?

Powody występowania nerwicy bogą być różne. Najczęstszymi są przyczyny psychologiczne takie jak urazy psychiczne, których doznajemy w życiu, różne wydarzenia bardziej lub mniej stresujące, zwłaszcza te dłużej trwające, kłopoty w pracy, w domu. U części osób można mieć również na to związek czynniki dziedziczne lub wychowanie się w lękowej atmosferze rodzinnej.

Niektórzy chorzy mówią np. "moja mama lub tata zawsze czegoś się bali, wszystkim się przejmowali, bez przerwy chuchali na zimne, starali się nie dopuścić do zagrożenia".

Zaburzenia nerwicowe tak jak wszystkie inne choroby powinny być oczywiście leczone. Same raczej nie miną, a zwykle jest tak, że objawy się nasilają. Leczenie nerwicy polega na psychoterapii, a gdy objawy są już szczególnie nasilone, również farmakoterapii. Do farmakologicznej terapii lęku służą przede wszystkim leki przeciwdepresyjne.

Leki przeciwdepresyjne działają z pewnym opóźnieniem. Zazwyczaj są dobrze tolerowane i nie powodują uzależnienia. Leczenie zaburzeń nerwicowych jest procesem długotrwałym, a przedwczesne przerwanie kuracji może spowodować powrót objawów choroby.Objawy

nerwowość, poddenerwowanie, histeria, przygnębienie, niepokój, lęk, panika, smutek, złe samopoczucie, fobie, psychozy, irracjonalne zachowanie, pocenie się, kołatanie serca, omdlenia, dreszcze, uczucie dławienia w gardle, leki, lęk przed śmiercią,

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Co jest powodem Waszych stresó ...   Forum główne - Nerwica  22-11-2022 16:48
Nerwica. Choroby. Wizyta u psy ... Tu nie ma co nigdy czekać tylko to tr ... Forum główne - Nerwica  08-04-2015 09:30
Choroby, Nerwica: stres w szkole Szkoła baardzo mnie stresowała. Jeste ... Forum główne - Nerwica  14-07-2014 10:32

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Seks jest czymś niesamowicie przyjemnym. Okazuje się także, że również zdrowym. Czy można wiec nim coś leczyć?


Częst...

Święta choć powinny przede wszystkim cieszyć, bardzo często nas stresuje. O to kilka podstawowych powodów.


Co roku p...

Aids, rak a może... stres jest współczesną plagą i największą epidemią XX wieku a może i XXI.


Człowiek biologicznie ...

Poczucie winy, nie zawsze jest dobre. Nie wolno go utożsamiać z sumieniem. O to list Internautki.


Czy zaburzenia psychiczne można leczyć w niekonwencjonalny, mistyczny wrecz sposób?Łączenie psychoterapii z mist...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

24-12-2009 15:28
24-12-2009 15:11
01-05-2009 06:05
01-05-2009 05:57

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |