ChorobaMigrena
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Migrena - powtarzający się, pulsujący ból głowy, pojawiający się przeważnie w okresie dojrzewania, częściej u kobiet.

Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia, czasem trwania i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy, występują też nudności i wymioty.

Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura, w postaci parestezji, ubytków w polu widzenia, pojawienia się mroczków, niedowładu, afazji.

Według najbardziej rozpowszechnionej teorii za fazę aury odpowiada skurcz naczyń mózgowych, który w dalszym etapie przechodzi w nadmierne ich rozszerzenie ze zwiększoną przepuszczalnością ścian, doprowadzając do napadu bólowego. Jest to dolegliwość dziedziczna.


Rodzaje migreny

Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Występuje też obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.


Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśnie okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.
Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe pod postacią parestezji, afazji lub dyzartrii, niedowładów a także napady padaczki Jacksona i objawy migreny okoporaźnej.


Stan migrenowy – seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godzin. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.
Śnieg optyczny - przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

Z aurą - trwająca zazwyczaj do 3 godz. występują porażenia wzroku, paraliże rąk, trudności w mówieniu, towarzyszy temu ból głowy.


Sposoby leczenia

Leki w migrenie podzielić można na leki zapobiegające napadom oraz na przerywające napad.

Leki przerywające napad to 3 główne grupy:

1. NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne), dostępne w większości bez recepty: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, metamizol, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, naproksen, mefacit, nabumeton, meloksykam). Kolejne dwie grupy leków doczekały się nawet wyszczególnienia pod postacią odrębnej grupy farmakologicznej ATC N 02 C.

2. Pochodne alkaloidów sporyszu: alkaloidy sporyszu (dihydroergotamina i ergotamina), pizotifen, iprazochrom i oksetoron.

3. Selektywni agoniści receptora 5-HT1B/D. Dostępne na receptę wydają się być obecnie najskuteczniejsza grupą leków w przerywaniu napadów migrenowych (tzw. tryptany) – sumatryptan, zolmitriptan, rizatriptan i eletriptan. (przykładowe nazwy handlowe - Imigran, Zomig, Maxalt).

W leczeniu migreny pomocne mogą być techniki medytacyjne czy akupunktura.

Leki zapobiegające napadom.

beta-blokery
leki przeciwdepresyjne
leki przeciwdrgawkowe
blokery kanałów wapniowych
alkaloidy sporyszu
inne lekiObjawy

ból zlokalizowany w okolicy oczodołu, niedowidzenie, obniżona ostrość wzroku, całkowita krótkotrwała ślepota, nudności, wymioty, bóle głowy, podwójne widzenie, pulsujące bóle głowy, zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie, porażenia wzroku, paraliże rąk, trudności w mówieniu, towarzyszy temu ból głowy

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Jak radzić sobie z migreną... Ja parzę sobie zioła, robię okłady, s ... Forum główne - Migrena  22-07-2015 12:23
Frimig .Kiedy zażyć ? Witam. Został mi przepisany lek Frimi ... Lekarz odpowiada  22-06-2013 12:19
Choroby, Migrena: Objawy i lec ... Na taki artykuł się natknęłam, podaję ... Forum główne - Migrena  09-11-2012 15:01

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Migrena to silny, pulsujący ból głowy ale tego pulsowania w skroniach można uniknąć. Jak to zrobić?

 

 

...

Zawroty głowy mimo, iż są czymś częstym to jednak nie sa czymś normalnym.


Kiedy świat zaczyna wirować, trzeba wytropić przy...

Niemal każdego z nas, boli głowa. Boli różnie i z różnych przyczym. Dowiedz się z jakich.


Coraz więcej z nas ...

Ból głowy nie jest chorobą lecz może być jej oznaką. Istnieje wiele powodów przez które boli nas głowa.


Migrena to choroba coraz częściej szeroko występująca i trzeba nauczyć się z nią żyć.


Migrena pojawia się głównie u ...

pełna lista Nowi użytkownicy

praszka
Polska
Kraśnik
Nowy Dwór Mazowiecki

wszystkie Najnowsze lekarstwa

24-12-2010 09:47

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |